Érdekes, jópofa oldalakat készíthetünk mozaik technikával.
Az első lépés az, hogy egy mappába bemásolunk egy csomó képet, amit fel szeretnénk használni. Ha kevesebb, mint kellene, nem gond, majd másolgatjuk. Contact Sheet-et, vagyis index képet kell készítenünk, amit megtehetünk a Photoshop-pal is, vagy ha van, az ACD See képnézegetővel is. Mindkettőhöz részletes leírás és videó a Borító ötlet, és az Ecset káosz cikkben. Némi számolgatásra szükség lehet, mert úgy kell tervezni, hogy a képek kis méretűek legyenek, vagyis egy sorban elég sok képet kell elhelyezni. Mivel a képek nem biztos, hogy egyforma méretűek, lehet, hogy rések maradnak közöttük, akkor az egészet rátehetjük egy háttérre. De pl. az összes scrappes oldalunkból is megcsinálhatjuk, mert azok szép szabályos négyzet alakúak.
Ha igazán precízek akarunk lenni, akkor csináljunk egy action-t, amiben a vágóeszközzel mondjuk 300 x 300 px-re vágunk minden képet. Ezt megcsináljuk egy normál fotón, mentés, bezárás, majd leállítjuk az action-t.
Természetesen ez nem lesz minden képnél a tökéletes vágás, de nem számít, mert olyan kicsi lesz a mérete, hogy nem lehet látni. Akinek az action készítése gondot okoz, az olvassa el az erről szóló cikket. A File > Automate > Batch-csal küldhetjük rá az egész mappára.
Ha épp most készítettük az action-t, akkor az lesz eleve ott, csak a Source-nál kell megkeresnünk a mappát, és pillanatokon belül van egy csomó egyforma méretű fotónk.Utána elkészítjük az index képet. Nekem ilyen lett:
Mivel ezt még túl nagynak találtam, lekicsinyítettem a negyedére, majd másolgattam. Persze, ha sokkal több fotót teszek a mappába, nincs ilyen gond.
Az újabb változat így néz ki:
Innentől már csak a művészkedés marad, papírok, fotók blending és maszkolás.
Itt alul van egy papír, azon a fotó Hard Light blendinggel. Aztán a pacsmagolásból ismert rajzosságot tettem rá Multiply-jel, hogy egy kis kontúrt adjon neki.
Itt csak a fotó van rajta Hard Light-tal, és a nagyobb méretű mozaik képet választottam.
Mozaikot bármiből készíthetünk. Akár újságcímlapokból is.
Vagy ez:
Azért nem írok részleteket, mert erre igazán nincs recept, minden mozaik és fotó más, egyszerűen próbálgatni kell, és aszerint választani.
Akit nem győzött meg ez a pár – valóban nem túl extra oldal – , az nézelődjön pl. ezen az oldalon, ahol ilyen mozaik képeket lehet találni:
Vagy a flickr oldalon:
Szóval izgalmas technika, lehet próbálkozni:)
hűdeklassz! régóta fáj ilyenre a fogam! 🙂
Szuper tutorial! Nekem régebbről van egy ilyen képem Tündiről, de azt egy direkt mozaik készítő programmal csináltam. 🙂
A vízilabdás kép a kedvencem!
KÖSZÖNÖM!!! Amint lesz egy kis időm belevetem magam! Csúcs vagy Krisssz!