Ez a technika nem ősrégi, hisz akiről elnevezték, ma is él. Michael Orton kísérletezgető fotográfus, aki ezt persze még a filmes időkben találta ki. Állványról fotózott több expóval, és egyes felvételeket szándékosan életlenre vett, majd ezeket a diákat helyezte egymásra. Ez persze nem is ennyire egyszerű, mert ahogy a kép életlenné válik, a kép kisebb lesz, így ezt szemre korrigálni kellett, hogy az egymásra illesztésnél ne okozzon gondot.

Na, de jött a digitális technika, és a Photoshop-pal minden könnyebbé vált. (hogy valóban jobbá is, az már egy más kérdés) Egyébként a Photoshop Elements 10-es verziójába már be is építették ezt a filtert. A Photoshop-ban ugyan nincs benne, de annyira egyszerű, hogy nem kell keseregnünk miatta. Ha meg sokszor alkalmaznánk, készülhet belőle action is.

Néhány lépésből áll az egész, és talán még a heti kihíváshoz is segítséget nyújthat, annyira szép a hatása. Mivel a leírás igazán rövid lesz, több fotón is megmutatom, továbbgondolva az eredeti ötletet.

Eredeti kép:

Orton effect

Rétegmásolat (Ctrl+J), ennek a blendingjét Screen-re (szendvicsnegatív) állítjuk.

Orton effect

Ettől jó világos lesz. Ebből még egy másolat, aminek a blendingje Multiply (szendvicspozitív), majd erre a rétegre adunk egy kis Gaussian Blur-t (Gauss életlenítés). Mértéket direkt nem mondom, mivel a blendinget már beállítottuk, rögtön látjuk az eredményt, így tetszés szerint választhatunk értéket.

Orton effect

Ennyi a recept. Ez viszont nekem egy kicsit sötétnek tűnt, így a legfelső rétegből megint másolat, Screen blendinggel, majd annak az átlátszóságát visszahúztam annyira, hogy jó legyen.

Orton effect

Szép lágy, kicsit álomszerű képet kapunk.

Még pár példa, ezeknél csak vigyük az egeret a kép felé, és előjön a különbség. Ennél a képnél szép sejtelmes, kicsit misztikus kastélyt kaptunk.

 

  • Before-ortonegy
    After-ortonegy
    Before ortonegy After
 
Itt is nagyjából az az eredmény. Bár ekkora méretben nem látni, de ez nem egy túl jó minőségű fotó, ettől a trükktől mégis használhatóvá válik.
 
  • Before-ortonketto
    After-ortonketto
    Before ortonketto After
 

Itt már továbbléptem, és egy textúrát is raktam rá.
 

  • Before-ortonharom
    After-ortonharom
    Before ortonharom After
 

Ez már egy egyébként is tuningolt kép, de megpróbáltam, itt mi fog történni. Szerintem nem lett rossz.
 

  • Before-ortonnegy
    After-ortonnegy
    Before ortonnegy After
 

Ez egy régi bescennelt fotó, amin elég rondán látni, hogy eredetileg raszteres papírra készült. Az effect elnyomja ennek nyomait. Szép, lágy portré lett belőle.
 

  • Before-ortonot
    After-ortonot
    Before ortonot After
 

És végül készítettem egy oldalt eagleszem mélységélesség kihívására. Ilyen lett:

Mélységélesség

Majd az egészre ráküldtem az Orton effect-et. Ugye, hogy szebb lett?

Orton effect

 

3 hozzászólás

  1. Osli

    Szuper technika. Már alkalmaztam régebben, örülök, hogy újra látótérbe került, neked köszönhetően

  2. nzsuzsa

    Nagyon klassz, köszi!!

  3. Kireva

    Tetszik nekem is.

Egy hozzászólás elküldése