CEWE-Bingó – 2025. május

Elkészült a májusi Bingó, és ismét igyekeztem olyan feladatokat összeállítani, amikben mindenki találhat kedvére valót. A hónap témái között ott vannak az aktuális események, hangulatok, és néhány általános inspiráció is. Remélem, hogy sikerül ezekkel egy kis lendületet adni az alkotáshoz. Jó munkát és sok örömet kívánok hozzá!

A májusi feladatok. Ha először játszol, feltétlen olvasd el a szabályokat.

A májusi Bingót nagyobb méretben innen töltheted le.

A letöltött kártyán a kis négyzetek mérete: 227 px x 227 px. Ha jobban szeretsz sablont használni, töltsd le innen.

A négy sarokban a heti kiemelt feladatok vannak, amiről részletes infó az egymást követő hétfői napokon lesz, az első május 5-én.

A galéria készen áll az oldalak fogadására.

Nyeremények: A heti feladatokért egy-egy 5 $ értékű kupont sorsolunk az Oscraps boltjába. Ezzel szeretnénk ösztönözni, hogy ne várd meg a hónap végét:) A hó végi sorsolás független a hetitől, vagyis az is nyerhet hónap végén, aki a hetiben szerencsés volt. A havi nyeremény: mind a három kategóriában a résztvevők kedvezménykupont kapnak, illetve kategóriánként egy-egy scrap utalványt is kisorsolunk az alábbiak szerint.

5-ös Bingó: minden résztvevő részére egy 20%-os kedvezménykupon bármilyen CEWE termékre, és kisorsolunk egy 10 $-os scraputalványt.

9-es Bingó: minden résztvevő részére egy 25%-os kedvezménykupon bármilyen CEWE termékre, és kisorsolunk egy 15 $-os scraputalványt.

24-es Bingó: minden résztvevő részére egy 50%-os kedvezménykupon bármilyen CEWE termékre, és kisorsolunk egy 20 $-os scraputalványt.

Ha bármilyen kérdésed van, tedd fel bátran. Csatlakozz hozzánk zárt csoportunkba, ott is választ kaphatsz.

Photoshop – Dynamic Text

Photoshop – Dynamic Text

Ez tényleg csúcs!

A fotókönyvben a címek mindig kiemelt szerepet kapnak – ezek adják meg az oldal hangulatát, vezetik a szemet, keretezik az emléket. Gyakran dolgozunk wordart jellegű megoldásokkal, és nagyon népszerű az a stílus is, amikor a szavak egymás alá kerülnek, de minden sor ugyanakkora szélességű – függetlenül attól, hogy mennyi betűből áll. Eddig ehhez trükköznünk kellett: kézzel állítgatni a betűméretet, játszani a karakterközökkel… de most ennek vége. A Photoshop új Dynamic Text (dinamikus szöveg) funkciója automatikusan elvégzi helyettünk mindezt – és még sokkal többet is tud.

A Dynamic Text funkció jelenleg a Photoshop Beta verziójában érhető el, amit a Creative Cloud asztali alkalmazásból lehet telepíteni. Jó hír, hogy a funkció várhatóan hamarosan bekerül a végleges verzióba is – érdemes tehát már most megismerkedni vele!

Kedvcsinálónak:

Lássuk a részleteket.

Hol találod a dinamikus szöveg opciót?

A Dynamic Text használatához először is legyen kijelölve egy szövegréteg. Ezután többféleképpen is átalakíthatod dinamikus szövegréteggé:

  • A felső menüsorból válaszd a Type (Szöveg) menüt, majd kattints a Convert to Dynamic Text (Átalakítás dinamikus szöveggé) opcióra.
  • Ha a Type Tool (Szöveg eszköz) aktív, az eszköztár tetején, az Options Bar-ban (Beállítássor) megjelenik egy új Dynamic Text ikon – erre kattintva is átválthatod a réteget.
  • Ugyanezt megteheted a Properties panel (Tulajdonságok panel) segítségével is: itt is megtalálod a dinamikus szöveg ikont.
  • És a Contextual Task Bar-ban (Kontextusfüggő eszköztár), amely automatikusan megjelenik a kijelölt réteghez tartozó leggyakoribb műveletekkel.

Ha sikeresen átalakítottad a réteget, a Layers panelben (Rétegek panel) a dinamikus szöveg saját ikont kap, így könnyen megkülönböztethető lesz a hagyományos szövegrétegektől.

Szövegdoboz átméretezése

Kattints bele a szövegbe, hogy megjelenjen a bounding box (határolókeret). Amint elkezded átméretezni, a szöveg automatikusan igazodik a keret formájához – kitölti azt, újratördeli magát, de a beállításaid megmaradnak.

(tovább…)
CEWE-Bingó – 2025. április – steampunk

CEWE-Bingó – 2025. április – steampunk

Annyira jó látni, hogy miket készítetek az én (najó, AI) háttereimből:) Köszönöm, hogy játszottatok. Aki nyert:

Erre a hétre Ilonaeva talált ki feladatot. Ha először játszol, feltétlen olvasd el a szabályokat.

Ha április, akkor steampunk. Igaz nem túl gyakran, hiszen legutóbb – gondoltátok volna? – 2022. áprilisban volt heti feladat ebben a témában.

Felelevenítésként: fő színei az óarany, a réz, a bronz, az ólmos árnyalatok, a rozsda, de bátran alkalmazhatsz barna, szépia, krém, fekete, sötét vörös és sötét zöld árnyalatokat is.

Gyakori díszítőelemek a fogaskerekek, kulcsok, csavarkulcsok, órák, óraműves alkatrészek, fémcsövek, csipke, esernyő, viktoriánus stílusú ruhák

A Galéria/ cewe ingyenes letöltések/ Kiegészítő elemek között találhattok különböző elemeket, papírokat, amelyek segítségül szolgálhatnak.

Én a Pinteresten találtam azt az alapképet, amivel az oldalam készült, és teljesen beleszerettem a színvilágába. Úgyhogy az alkalmazható színek listájába felvehetitek a kékes árnyalatot is.

Azoknak, akiknek nincsen megfelelő saját fotójuk, vagy kipróbálnának valami újat, a Freepik alkalmazással és Krisz segítségével készítettem egy készletet, képekkel, elemekkel és néhány papírral.

A készletet a képre kattintva tudjátok letölteni.

Nagyon izgulok, hogy találtok e benne olyat, amit szívesen felhasználtok, de nem előírása a feladatnak. A kikötés csak annyi, hogy az oldaladon legyenek felismerhető steampunk jegyek.

Gyertek játszani, alkotni minél többen!

És az én oldalam:

Kisbolygó – újratöltve

Kisbolygó – újratöltve

Lassan 13 éve, hogy írtam egy cikket a „kisbolygó” technikáról – és bár azóta rengeteget fejlődött a Photoshop, a varázslat alapja most is ugyanaz: egy sima fotóból próbálunk olyan világot hajtogatni, ami úgy néz ki, mintha egy apró kisbolygó lenne. Az igazi kisbolygó-effekthez persze egy valódi, 360 fokos panorámaképre lenne szükség, ami körbeöleli a teljes teret – de mi most is egyetlen képpel dolgozunk.

És itt jön a nagy különbség: míg régen ezeknél a képeknél elkerülhetetlenek voltak bizonyos hibák – például ott, ahol a kép szélei találkoznak –, ma már a Photoshop mesterséges intelligencia eszközei képesek ezeket kijavítani. Ez pedig nemcsak látványosabb végeredményt ad, de sokkal gyorsabb is.

Kezdjük a fotóválasztással – és rögtön egy rossz példával, hogy lásd, milyen hibákba lehet belefutni.

Ha a fotó két széle nagyon eltér: az egyik oldalon világos égbolt van, a másikon pedig sötét, óriási a szintkülönbség, akkor a végeredmény nehezen lesz szépen összeillő. Nem lehetetlen, de sok idő és pepecselés kell hozzá, mire elfogadható eredményt kapunk.

Most nézzünk egy „jó” fotót. Ez is egy sima fekvő kép, de nagyon jól működik, mert a kép két széle hasonló tónusú és fényviszonyú – nincs hatalmas eltérés az egyik és a másik oldal között.

Az első lépés, hogy négyzet alakúra alakítjuk. Ehhez nyisd meg az Image > Image Size (Kép mérete) ablakot, kapcsold ki a lánc ikont, majd írd be ugyanazt az értéket a szélességhez és magassághoz. Így a kép arányai megváltoznak, tehát torzulni fog, de most ez nem gond – erre a technikára pont így van szükség.

A háttérből csinálj egy normál réteget (rétegpalettán katt a rétegnél a kis lakatra), és tükrözd meg függőlegesen: Edit > Transform > Flip Vertical (Szerkesztés > Transzformáció > Függőleges tükrözés).

(tovább…)
CEWE-Bingó – 2025. április – ugyanaz

CEWE-Bingó – 2025. április – ugyanaz

„Liftelni”, azaz más oldalából inspirálódni volt az elmúlt hét feladata, így az új alkotások mellett korábbi kedvenceket is megismerhettünk. Aki nyert a játékban:

A heti játékot én találtam ki. Ha először játszol, feltétlen olvasd el a szabályokat.

Ha már pont húsvét van, pár hátteret kreáltam, azokból alkoss valamit. Kattints a képre a letöltéshez.

További kellemes ünnepet, és jó alkotást!

Photoshop beta – Embroidery filter

Photoshop beta – Embroidery filter

A Photoshop béta verzióiban már korábban is feltűntek a Parametric Filters (parametrikus szűrők), de legyünk őszinték: elsőre (és másodikra) nem sok mindenre lehetett őket használni. Említettem is korábban ebben a cikkben, hogy bár a koncepció ígéretes, a megvalósítás még enyhén szólva is használhatatlan:) Most viszont úgy tűnik, hogy az Adobe tényleg elkezdte kihasználni a technológiában rejlő lehetőségeket – legalábbis az új Embroidery (hímzés) filter egészen jól sikerült.

Ha valaha próbáltál már valósághű hímzett hatást létrehozni Photoshopban, akkor tudod, milyen pepecselős munka. Textúrák, árnyékok, öltések imitálása… nem két perc. Ehhez képest az Embroidery filter gyakorlatilag egy gombnyomásos megoldást ad, és ráadásul még jól is néz ki.

A képen látható virágos háttérből a virágmotívumot szerettem volna „kihímezni” – vagyis valósághű, hímzett textúrával kiemelni a grafikából. Első lépésként a Contextual Task Bar-on található Remove background gombra kattintva, egy háttérmásolatból kiszedtem a virágot. Ebben a cikkben már mutattam, hogy a Photoshop béta verziójában mennyire látványosan fejlődött a kijelölés és eltávolítás pontossága.

Ezután FilterParametric FiltersEmbroidery. Alapértelmezett beállításokkal máris egy elég meggyőző hímzett hatás lett – a virág „öltései” szépen kirajzolódnak, és már most van benne valami kézműves hangulat.

Ahogy rákattintasz a filterre, megnyílik a Parametric Properties panel, ahol rengeteg beállítási lehetőséget találsz.

Resolution (Felbontás)

Itt választhatod ki, milyen részletességgel készüljön el az effekt.

Low, Medium vagy High opció van – minél magasabb, annál részletesebb, de lassabb is lehet a feldolgozás.

Presets (Előbeállítások)

Kész beállításcsomagokat használhatsz, vagy saját beállításaidat is elmentheted a plusz ikonnal.
Hasznos, ha több grafikán szeretnél hasonló megjelenést elérni.

Random Seed

Ez egy véletlenszám-generátor, ami a hímzés mintázatát finoman megváltoztatja minden egyes értéknél.

A Randomize gombbal véletlenszerű elrendezést kapsz. Az azonos szám mindig ugyanazt a véletlenszerű mintát adja – tehát ha egyszer megtaláltál egy szép változatot, azt elmentheted a szám segítségével.

Light Angle (Fény szöge)

A fényirányt állítja, ami nagyban befolyásolja az árnyékolást és a hímzés térhatását.

Number of Colors (Színek száma)

Megadhatod, hány színt használjon az algoritmus az öltésekhez – 1 és 8 között.
Minél kevesebb, annál egyszerűbb, grafikusabb hatás.

Density (Sűrűség)

Az öltések mennyiségét állítja: nagyobb szám = sűrűbb, tömörebb hímzés.
Kisebb értékkel lazább, levegősebb textúrát kapsz.

Embroidery Style (Hímzés stílusa)

Itt négy opcióból választhatsz:

  • Fill – teljes kitöltés hímzéssel,
  • Outline – csak a körvonalat hímezve,
  • Fill + Outline – kombinált megjelenés.
  • Topstitch – leginkább díszítő, felső öltésként jelenik meg.

Fill/Outline Tightness

Szabályozza, mennyire szorosak az öltések a kitöltésben vagy a körvonalban.
0-nál nagyon laza, 1-nél extrán szoros.

Thread – Thickness / Length (Fonal vastagsága / hossza)

  • A Thickness a fonál vastagságát szabályozza (0-tól 1-ig),
  • a Length pedig az egyes öltések hosszát.

Ezek együtt határozzák meg a hímzés karakterét – vékonyabb és rövidebb öltésekkel finomabb, részletesebb hatást érsz el.

Smooth Edges (Sima szélek)

A hímzett forma széleinek elmosását állítja.
0 = éles szél, 1 = teljesen lágyított kontúr.

Imperfections (Tökéletlenségek)

Ez ad egy kis „szétesést“ a mintához – mintha nem lenne teljesen tökéletes a kézi öltés.
Kisebb érték = finom elcsúszások, nagyobb érték = erősebb szabálytalanság.

Color 1 / Color 2 …

A program automatikusan generál színeket, de ha bepipálod a Custom Color mezőt, te is megadhatod az adott szín konkrét értékét.

Design

A fonal típusának textúráját szabályozza: Satin, Twill, Split. Mindegyik másféle öltésmintát ad, érdemes kipróbálni őket – látványosan eltérő hatásokat lehet elérni velük.

Orientation

Az öltések iránya: Auto esetén a Photoshop automatikusan követi a forma ívét, vagy választhatsz négy fix szög közül, ha az jobban tetszik.

Height

A hímzés „kiemelkedését” vagy mélységét állítja.
0-nál teljesen lapos, 1-nél domborúbb, 3D-s hatású a textúra.

Minden egyes beállítás teljesen más eredményt ad. Itt csak körvonalat kértem, és csak fehér színnel.

(tovább…)