Eredetileg ez egy objektív elnevezése, és még ez sem teljesen igaz. A Canon  nevezi Tilt-Shift-nek (TS), a Nikonnál ugyanez Perspective Correction (PC). A dolog lényege viszont azonos, a képsík eltolásával lehet korrigálni a a perspektívát,  és a mélységélesség helyét.  Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy pl. egy felhőkarcolót le lehet úgy fényképezni, hogy az oldalai párhuzamosak maradnak.  A műszaki fotózásban komoly szerepe van. Emellett igen mókás képeket lehet ezen tulajdonságai által készíteni vele, a felvétel olyan lehet, mintha egy makett-et fotóznánk. A gond az vele, hogy iszonyat drága. Gyorsan megnéztem, több, mint félmillió egy ilyen Nikon objektív.

A jó hír, hogy hasonló hatást a Photoshopban is el lehet érni. Mi a dolog lényege?  Mivel egy terepasztalon minden kicsi és közel van,  a mélységélesség egészen másképp alakul, mint a valóságban. Erre kell egy kicsit rájátszani, egy kis kontraszt, kis színélénkítés, hiszen a makettek általában jó színesek, és már kész is.

Természetesen nem minden fotón működik. Kicsit terepasztalban kell hozzá gondolkodni, de ez nem bonyolult. Egyébként meg, ha a végeredmény nem tetszik, csak keresni kell egy másik fotót.  Olyan fotó például nem jó, ahol az épület vonalai nem párhuzamosak, hiszen egy maketten a kis épület nem fog torzulni.

Pár lépés kell hozzá, és már kész is. Videóban megmutatom, mit kell tenni.

Pár fotón kipróbáltam. A bal oldali pöttyökkel, vagy a jobb oldali nyíllal tudsz lépkedni a többi fotóhoz.

  • Before-mansziget
    After-mansziget
    Before mansziget After
  • Before-hegy
    After-hegy
    Before hegy After
  • Before-ja
    After-ja
    Before ja After
  • Before-rothenburg
    After-rothenburg
    Before rothenburg After

És, hogy az se maradjon ki a buliból, akinek nincs Photoshop-ja, találtam egy oldalt, ahol online el lehet készíteni nagyjából ugyanezt. Ha a használatával valami gond van, kérdezz a fórumban.