Újabb érdekesség a fotózás világából, aminek a folytatása természetesen a Photoshop lesz.

Maga a technika messzire nyúlik vissza, 1857-ben fedezte fel William Jackson, és a francia Sabattier népszerűsítette. Bár igazán sok fekete-fehér filmet hívtam elő, és nagyítottam még az őskorban, sosem jutott eszembe kísérletezni, pontosan betartottam a szabályokat. Mondjuk nem is jegyzik a nevemet a fotózás történetében:) Mindenesetre szeretem azokat az embereket, akik bátran felrúgták a szokásost, és valami érdekeset hoztak létre. Ezt a Sabattier effektust szolarizáció néven is ismerik, és ezen a néven került be a Photoshop filterei közé.

Azt gondolom, hogy még azokat is érdekelhet a téma, akik már csak hírből ismerik a filmes fotózást. Aki fotózik, az a történetére is kíváncsi lehet. Nem bonyolítom túl a dolgot, csak néhány szóban.

Réges-rég volt a negatív, a nagyító, meg a fotópapír. Nosztalgiából megkerestem, hogy nekem melyik volt. Ez ugyan nem az első, amivel csak fekete-fehér képeket lehetett nagyítani, mert annak már a típusára sem emlékszem.

Durst L900

Az eljárást a negatív hívásnál, és a papír hívásnál is el lehet végezni. Röviden a lényege. (itt most a papírképről írom)

Negatív két üveglap közé, fotópapír alá, a helyiségben csak olyan fény világít, amire a papír nem érzékeny, és meghatározott ideig kell a papírt megvilágítani. Belerakjuk az előhívó folyadékba, ahol először a legsötétebb részek kezdenek megjelenni.  Akkor, amikor még nagyon világos a kép, jól megvilágítjuk megint, amitől nem megy totál tönkre, hanem egy nagyon érdekes jelenség történik. Ami már eddig is látszódott, az nem nagyon változik, viszont az eddig totál fehér, vagy világos részek besötétednek. A befejező lépések a szokásosak, vagyis, fixálás, szárítás. Akit ennél jobban érdekel a téma, keressen rá a Google-ban:)

Persze a digitális fotózás sem akar semmiből kimaradni, és a Photoshop-ban van is erre szűrő. Természetesen színes fotókon is alkalmazhatjuk. Semmilyen beállítási lehetőség nincsen, ha valami nem tetszik rajta, akkor korrigálni kell. A végeredménynek valószínűleg már semmi köze nem lesz az eredeti technikához, de azért kaphatunk nagyon érdekes képeket, amiket fel tudunk használni scrap oldalainkon.

Pár példa kedvcsinálónak. Az össze kép alapja a Filter > Stylize  > Solarize (Szűrők > Stilizált szűrők > Szolarizáció). Az eredmény minden esetben sötét lett, szóval valamilyen módszerrel világosítani kellett. Én a Curves (görbék) korrekciós réteget használtam.

Photoshop szolarizáció

 Mint mondtam, semmi beállítási lehetőség nincs, így kicsit sötét lett a filter használat után.

Photoshop szolarizáció

A javított változat azért lényegesen érdekesebb.

Photoshop szolarizáció

Egy amszerdami fotó:

Photoshop szolarizáció

Photoshop szolarizáció

Most tovább megyünk.

Photoshop szolarizáció

Szűrővel, világosítás után.

Photoshop szolarizációEgy textúra hozzáadásával.

Photoshop szolarizáció

És akkor hogy is néz ki ez egy oldalba foglalva.

Photoshop szolarizáció

Nem mondom, hogy pontosan így nézett ki a valóságban, de a meseszerű hangulatát tökéletesen visszaadja.

És még egy.

Photoshop szolarizáció

Szűrő és pár textúra.

Photoshop szolarizáció

Ugyanez egy oldalon.

Photoshop szolarizáció

Remélem tetszik, és lesz kedved kipróbálni.