Ha ez a valóságban is ennyire egyszerűen menne, mint Photoshop-ban, az nagyon jó lenne. 🙂 Különböző retusálási technikák itt-ott megtalálhatóak a cikkek között, de egyben nincs. Egy fórumbejegyzés kapcsán jutott eszembe, hogy talán nem haszontalan egy teljes retus lépésit megmutatni. Azt már megtanultuk, hogy Photoshop-ban mindent több módon is meg lehet oldani, és mivel minden fotó más, érdemes több technikát megismerni, hogy ki tudjuk választani a legmegfelelőbbet. A retusálás nem csak fiatalításra való. Valamennyire minden fotónak jót tesz. Lehet, hogy egy gyerek arcbőrét nem kell ránctalanítani, de talán némi maszatot érdemes eltüntetni, a szemét élesíteni, tónusokat beállítani. Egy kamasznál meg jönnek a pattanások. Jó, ez a valóság, de nem biztos, hogy ez a legfontosabb jellemző, amit meg akarunk őrizni. Legyen ilyen is, olyan is, nagymama (-papa) korában ne tudja az unokákat azzal etetni, hogy bezzeg neki gyönyörű volt a bőre:) Fiatalításnál nagyon figyeljünk a mennyiségre. Én nem szeretem azokat a címlapképeket, ahol már fel sem lehet ismerni, hogy ki van rajta.
Ez a pár lépés, amit most mutatok, némi rutinnal nagyon gyorsan megvan. Értékeket szándékosan nem írok, mert a fotóhoz kell megválasztani. Ha kipróbálod, mutasd meg a galériában ilyen volt – ilyen lett módon, nagyon kíváncsi vagyok rá.
A Healing Brush eszközzel eltüntettem a nagyobb bőrhibákat.
A bőrsimítást ezzel a módszerrel oldottam meg. Szeretem, és csináltam hozzá egy action-t, így egy csomó lépést megspórolok.
A Burn és Dodge eszközökkel megdolgoztam a szemet. Szemfehérét világosabbra, a szélét sötétebbre, ugyanígy a szempillákat, szemöldököt is sötétítettem, sőt a szem alá húztam egy vonalat, mint ha ki lenne ceruzával húzva. Az élesítő eszközzel kicsit élesítettem is a szemen, de ahogy az élesítős cikkben írtam, ezt csak a CS5-ben ajánlom. Ha korábbi verzió van, válasszunk más módszert, de csak a szemre alkalmazzuk. Ezt ugye maszkolással érhetjük el.
Most egy kis fogfehérítés következik. Ehhez kijelöljük a varázspálcával a fogakat. Ha nem sikerül, akkor váltsunk át gyorsmaszkra, és ott ecsettel javítsunk. Lágy ecsettel dolgozzunk, ha szükséges, a Refine Mask-nál a Smooth-szal beállíthatjuk. Ha megvan, az Image > Adjustments > Hue/Saturation-nél a Saturation csúszkáját balra húzva az elszíneződést csökkentjük, míg a Lightness-szel világosítunk.
Egyéb tuningolást is végrehajthatunk. Például kifestjük a szemét. Ehhez választunk egy színt, egy lágy ecsetet. Nyitunk egy új réteget, és sminkelünk:) Ezt lehet még a Gaussian Blur-rel életleníteni, és az átlátszóságából is visszavehetünk.
Ugyanezt megtehetjük a szájjal is.
Én még egy kis arcpírt is rátettem. A módszer ugyanaz. Ha a színek tekintetében bizonytalanok vagyunk, akkor keressünk egy szép sminkelt fotót, és vegyünk arról színmintát. Szükség szerint még egy kis élesítés jöhet, és már kész is.
Látni, hogy milyen nagy a különbség, pedig ez egy igazán gyors retus volt.
És bizonyítékként, hogy egy csecsemőt is lehet retusálni:) Így is gyönyörű, makulátlan a bőre, de egy kis korrekcióval:
jáááj, az a rúzs :))))))
na ez az :D! Köszi szépen !
Bocs, de horror lett ez a kép.
Egy vidám, idős emberi arcból guminőt csináltál.
Mint minden más, a retus is csak mértékkel és a jó ízlés határán belül javít a képen.
Kedves Keplovo!
Annyira jó, hogy jöttél és hogy van véleményed is. Igazad van, a nő baromi ronda lett, de mondjuk előtte sem volt szép. 🙂 Krisssz viszont nem a végeredményt akarta tökélyre fejleszteni, hanem a technikákat mutatta/végezte hangsúlyosan, amit mi megtanulhatunk tőle (és ezúton is köszönjük). Jóízlésű ember nem fog guminőt retusálni a nagymamájából, ez a cikk nem is erről szólt.
Nyilván Te sokat foglalkozol retusálással, én nagyon szívesen látnék Tőleg a galériában néhány before/after képet, mert tudod, én abból is tanulok. Köszönettel. Gólya
Kedves golya,
Remélem, Te érted, amit írsz.
Ha mégsem, akkor a kedvedért felteszek egy „after” képet a galériámba. Részemről ennyi digiretus még elfogadható, anélkül, hogy bohócot csinálnék a nagymamából.
Hát, nekem úgy tűnik, hogy Te is magyar nyelven értekezel, így evidens volt, hogy érted amit írok…visszaolvastam magam, nem tűnök kínainak… és igen, én értem magamat..legalább.
Arról nem beszélve, hogy tulajdonképpen ugyanazt reagáltad, amit én…
Kedves Keplovo! A kritika nekem szól, hiszen én írtam a cikket. Valószínűleg nem nagyon nézted át az oldalt, mert akkor látnád, hogy PS technikák bemutatásából van jócskán. Az illusztrációk ezt támogatják. Természetesen eszembe nem jutna nagymamámat ránctalanítani, de valahogy meg akartam mutatni, hogy mivel mit lehet elérni. Aztán a megszerzett tudással mindenki azt kezd, amit akar.
Azt viszont totál nem értem, hogy mi értelme pusztán azért regisztrálni egy oldalra, hogy első megnyilvánulásként beszólj. Nekem, ha nem tetszik egy oldal, egyszerűen becsukom, ezt megtehetted volna te is. Így nem hasznos észrevétel, csak okoskodás, amire itt senki nem kíváncsi.
Jujj, Keplovo, darázsfészekbe nyúltál, Gólyával kesztyűt húzni, hjúúúúú :)))
Erre mindig azt mondja a Zuram: minek veszekedtek, ha verekedni is lehet :)))
Krisssz, köszi a legújabb tananyagot 🙂
Kedves krisssz,
értem, hogy csupa nélkülözhetetlen dologról szeretnél írni.
Ennék a képnél csak arra szerettem volna rámutatni, hogy öncélú és kontraproduktív, ha rögtön az elején visszaélsz az amúgy hasznos digiretus lehetőségeivel. Lehetett volna egy sokkal visszafogottabb, az eredeti képen valóban javító példát is feltenni.
Részemről ez egy észrevétel volt, amennyiben beszólásnak tűnt, elnézésedet kérem. Üdv, Keplovo
Beszólás vagy nem, az mindegy is már…ezen az oldalon (egy kis körülnézés után látszik is) leginkább a Scrapbooking a téma, és krisssz videói, leírásai mind mind csak azért vannak, hogy a kevésbé vérprofi ps felhasználó is tudjon valamit csinálni, fejlődni, vagy egyáltalán megismerni a programot. Értem én, hogy nem szép, de ha kiretusál pár ráncot, nem feltétlenül tudja megmutatni miket lehet elérni ezzel a lehetőséggel…valószínűleg a kutya nem fogja így megcsinálni egyik fotóját sem (hmm…bár lassan annyit beszélünk erről a képről…lehetne egy heticewe is a brutálretus 😛 ) úgyhogy szerény véleményem, hogy ebben semmi öncélúság és kontraproduktívság nem volt…legalábbis mi, akik rendszeresen látogatjuk ezt az oldalt, egyáltalán nem gondolunk ilyeneket. Szép lett az általad készített retus, de itt most nem ez volt az elsődleges cél…
Kedves Keplovo! Én nem nagyon értem, hogy mi az hogy csupa nélkülözhetetlen dologról akarok írni. A véleményedet felfogtam, el is fogadom, bár inkább te nem érted, miről is szól a cikk. Amit továbbra sem értek, hogy vajon mi visz rá arra, hogy csak azért regisztrálj, hogy nem tetszésedet közöld. Ez egy általános időtöltésed, hogy oldalakat nézegetve, osztod az észt? Sok időd lehet. Nem egyszerűbb becsukni az oldalt, és jól megjegyezni magadnak, hogy na ide sem megyek többet?
Tisztelt Keplovo!
Örülök az utóbbi bejegyzésének! Úgy gondolom, ez a legkevesebb, amit Önnek meg kellett tennie!
Talán kicsit jobban megért minket, akikben némi ellenérzést váltott ki az észrevételének a stílusa, ha van türelme néhány mondatomat elolvasni.
Krisssz, teljesen ránk hangolódva készíti a videókat, sajnos, nem hagyjuk, hogy az általa felépített tematika szerint haladjon, többnyire, a feltett kérdéseinkhez igazodva nyújt nagy segítséget.
Igen, az egyes témák bemutatása során, a változtatások időnként túlzóak, vagy éppen leegyszerűsítettek, ez is a mi érdekünkben történik – de, amennyiben néhány videót végignéz, meggyőződhet arról, hogy az oktató videókon több alkalommal is elhangzik ez az információ!
… és nem hinném, hogy romboló hatása lenne a bemutatók módszerének, ami látható az általunk készített digitális scrapbook oldalakon is!
Amennyiben Ön is tanulni szeretne velünk haladva, bizonyára a Photoshop használata mellett, a „guminő” kifejezés laza, sokat megengedő stílusa helyett, egy észrevétel nyilvános megfogalmazása is másképpen sikerülhetne.
Nem ismerjük Önt, Ön sem minket – illetve amennyiben regisztrált és nézelődik itt a CEWE-n – talán Ön jobban ismerhet minket. … és akkor láthatja, hogy digitális scrapbook oldalakat készítünk – ki-ki a maga legjobb képessége-tudása szerint. Nálunk az alapvető szempont, hogy pozitív hangulatú légkörben „tanuljunk”, mert egymást támogatva létezik az a közös célunk, hogy mindenki, önmagához képest a legjobbat alkothassa, önmagának, családjának és már nyugodtan mondhatom azt is, hogy ennek a közösségnek.
Amennyiben a fotózás profi művelője, amit csak vélelmezhetek (Keplovo – képlövő), elvárható lenne Öntől, hogy az akár jó szándékú észrevételének (szintén elvárhatóan megfelelő stílusú) megtétele előtt, jobban tájékozódjék. Gondolom ezt azért, mert a „profiktól” elvárható ez az igényesség.
A jövőben sem szándékozom „profi” fotós vagy akár illusztrátori babérokra törni – balgaság is lenne, hiszen vannak elegen, és még ráadásul ismerem a korlátaimat is.
Számomra kellemes kikapcsolódás a digitális scrapbook, amihez a Photoshop valamilyen szintű ismerete szükséges. Ebben szeretnék fejlődni. Az ehhez való segítséget, amihez a „profi” szint nem szükséges és tehetség hiányában annak elsajátítására nem is lennék képes – Krisssz, profi tudását, számunkra profi módon adja át.
Észrevételemet nem védőbeszédnek szántam, hiszen arra Krisssz-nek nincs is szüksége. Azonban ez jó alkalom arra, hogy nyilvánosan is megköszönjem Krisssz türelmét, segítő odafigyelését, amellyel folyamatosan segít minket abban, hogy „alkotó” órák örömét élhessük át, egy-egy digitális scrapbook oldal készítésekor.
… és Ön akár profi művész, akár csak hozzánk hasonlóan tanulni akaró „nem profi”, minden segítő észrevételét örömmel fogjuk olvasni. Azt még nem írtam, hogy természetesen van humor- és stílusérzékünk.
Üdvözlettel: Juhász Margó (juma, vagy margeda)
Én „nem ragozom” a dolgot tovább, csak ismételten megköszönöm, Krissz, hogy annyi mindent tanulhattam/tanulhatok tőled.
Egyetértek a többiekkel, akik hozzászóltak ehhez a méltatlan bejegyzéshez!