Vagyis por és karcok. Elsőre az jutott eszembe, hogy mi scrapbook mániások sokszor mit is teszünk egy tökéletes képpel? Jól elöregítjük. Karcokat teszünk rá, meg valamilyen módon megtépkedjük a szélét. Megváltoztatjuk a színvilágát, vintage esetében többnyire barnítjuk.  Nagy mázlista az, akinek valóságos régi fotói lapulnak a fiókban, de lehet ez akár negatív is, amit be kell scennelni. Ilyenkor tényleg tele lehet a kép karcokkal és porszemekkel. A Photoshop-ban természetesen erre is van megoldás.

A retusáló eszközökről volt már összefoglaló cikk, de most egy filtert szeretnék bemutatni. A zajszűrők között található. A Dust and Scratches az egymástól eltérő képpontokat módosítja. A megjelenő ablakban két csúszkát találunk. A Radius (Sugár) azt határozza meg, hogy mekkora legyen az a terület, ahol a program az eltérő képpontokat keresi. A Threshold-dal (határérték) azt állítjuk be, hogy mekkora eltérést tekintsen korrigálandónak. Az eredmény azonnal látszódik, így tudományos hozzáértés nélkül is meg lehet találni a megfelelő értéket. Mivel nagy valószínűséggel nem csak a karcok fognak eltűnni, hanem az egész kép lágyul, rétegmásolattal kezdünk, majd maszkoljuk a szükséges részeket. Nézzük a gyakorlatban.

Ez egy bescannelt fotó, talán ebben a méretben is lehet látni, hogy sok apró fehér pötty, és karc van rajta.

Photoshop scannelt fotó

Azért itt egy kinagyított részlet:

Photoshop scannelt fotó

Filter > Noise > Dust and Scratches (Szűrők > Zaj > Por és Karc)

Photoshop Dust and Scratches

Az eremény:

Photoshop Dust and Scratches

Némi kontrasztemelés és egyenesítés után. Ha még akad rajta javítani való, akkor valamelyik retusáló eszközzel próbálkozhatunk.

Photoshop Dust and Scratches

És akkor kicsit öregítettem rajta, de már úgy, ahogy nekem tetszik:))

Photoshop Dust and Scratches

Ezt a szűrőt egyéb retusálásra is használhatjuk. A nagy vitát kiváltó nagymama fotó:

Photoshop retus

És a Dust és Scratches  szűrővel. Természetesen maszkolva, hogy a hatás csak az arcon érvényesüljön.

Photoshop retus

Félreértések elkerülése végett, ne csináljunk nagymamánkból guminőt, a kép csak a technika bemutatására szolgál:))