Lomo

2011. június 2. | fotótrükk, Photoshop tippek, trükkök

Írhattam volna erről a Cross Processing kapcsán is, mert digitálisan hasonlóan oldható meg, de aztán úgy gondoltam, megérdemel ez egy külön bejegyzést.

Ennek a kezdete is a filmes korszakba nyúlik. Igazság szerint én sosem próbáltam, mert valahogy túl őrültnek tűnt, és jobban tiszteltem a szabályokat, mintsem megszegjem őket. De attól ez még nagy dili, s ha már nem is veszünk hozzá gépet, a hatást persze lehet képszerkesztővel imitálni.

Mikor kerestem ezt a fotót, kiderült, hogy a FED-2 típusú gépet is újra gyártják. Ez is egy orosz gép, 1955-1970 között kb. 2 millió darabot gyártottak belőle. Érdekessége számomra, hogy Apukámnak ilyen gépe volt, és én is ezen fényképeztem először:) Szóval én már akkor lomoztam, amikor még ki sem találták:)   A gép még megvan, még az is lehet, hogy veszek bele egy tekercs filmet.

A dolog úgy indult, hogy volt valaha egy szovjet gyár terméke a LOMO (Lomo (Leningradszkoje Optiko Mehaniszcsiskoje Objegyinyényie ), ami a maga idejében egy olcsó kis gép volt. Persze így az ezzel készített fotók minősége is elég gyenge volt. A szélein mindig sötét, ami az objektív hibája miatt van. Némely gépnél itt-ott még a fény is beszűrődött, ezzel különös hatásokat érve el.  A fejlődés már rég túllépett a gépen, mikor 1991-ben   két bécsi fiatal felfedezett egy ilyen gépet a bolhapiacon, és megindította az őrületet. Azóta több típusban is gyártják ezeket a kis filmes masinákat. Magának a fotózásnak a lényege maga a szabadság. Ne állíts semmit, ne törődj semmivel, csak kattins. Szóval, mindaz, amiről eddig írtam, érvényét veszti:) Rossz kép nincs, mert fogjuk rá, hogy érdekes:)

Az 1992-ben megalapított Lomograpische AG még egy „szabályrendszert” is összeállított, elmagyarázva, hogy mi is ennek a lényege.

  1. Vidd magaddal mindig a lomódat, bárhova is mész! (Take your Lomo everywhere you go)
  2. Használd mindig – nappal és éjszaka! (Use it any time – day & night)
  3. A lomográfia nem bolygatja meg az életedet, de részét képezi! (Lomography is not an interference in your life, but a part of it)
  4. Próbálj meg csípőből fotózni! (Try to shoot from the hip)
  5. Menj a lehető legközelebb a lefényképezendő tárgyakhoz! (Approach the objects of your lomographic desire as close as possible)
  6. Ne gondolkodj! (Don’t think)
  7. Légy gyors! (Be fast)
  8. Ne akard előre tudni, milyen lesz a kép! (You don’t have to know beforehand what you captured on film)
  9. Később se! (Afterwards either)
  10. Fütyülj a szabályokra! (Don’t worry about any rules)

Ebből is látni, hogy ennek valóban semmi köze a szabályokhoz. Viszont nagyon vicces és érdekes képek készülhetnek. Ami meg használhatatlan, azt bizonyára nem osztják meg a népekkel:))

Ennek izgalma abban rejlik, hogy valóban ész nélkül kattingatsz, és majd a film előhívása után (aminél előszerettel alkalmazzák a keresztbehívást) derül ki, hogy mi is van a képen. Még az is lehet, hogy egy buli hangulatát jobban visszaadja egy ilyen kép, mint a „normális”.

Ha érdekel, milyen gépek vannak, a lomograpy online shop-jában nézd meg.

Ha fotókat nézegetnél, nézd a Lomography oldalát, a DeviantArt-ot, vagy a Flickr-t.

Tonnányi action-t is lehet találni. Pl. itt vagy itt, de érdemes a Google-ben is körülnézni.

Ilyenek lesznek egy kattintásra:

 

Persze ez nem az igazi, mert ugye Lomo-nál nem gondolkodunk, így a kép lehet életlen, vagy bemozdult, vagy/és tök rossz az elrendezése stb. szóval lehetne ezen még variálni. Szóval ne dobd ki rémesre sikerült digitális fotódat sem, mert némi lomo hatással lehet, hogy jópofa kép lesz belőle.

A színek piszkálását már leírtam a Cross Processing cikkben,  most csak a szélsötétítésről írnék. Erről is volt már szó a  Camera Raw-s cikkben, illetve a Perspektíva korrekciónál, most másik két lehetőséget mutatok meg. Az ellipszis kijelölővel kezdjük, a Feather ablakban adjunk neki valamilyen értéket, hogy lágy szélt kapjunk. A mérték függ a kép méretétől, így ki kell próbálni. A kijelölést megfordítjuk a Select>Inverse-re kattintva. Ha elfelejtettünk Feather-t megadni, utólag is megtehetjük a Select>Modify>Feather-re kattintva.

Most simán a Levels (szintek) segítségével is sötétíthetünk, de szebb megoldás, ha CTRL+J-vel rétegmásolatot készítünk, és annak a blendingjét állítjuk mondjuk Multyply-re. Ezt a réteget akár többször is másolhatjuk, ha nem elég sötét.

A következő módszer, hogy készítünk egy rétegmásolatot, majd Quick Mask (gyorsmaszk) módba lépünk. Ez az eszköztáron alul található, de a Q lenyomásával is elérjük. Hogy ne kelljen majd megfordítani a kijelölést, előbb legyen a festőszín fekete, majd az Alt+Backspace-szel kitöltjük, ekkor ilyen félig átlátszó piros lesz a kép. Átváltunk fehér festőszínre, és a széleken mindenféle ecsettel alakíthatjuk ki a szegélyt. Ha elégedettek vagyunk, kilépünk a Quick Mask módból, ugyanúgy, ahogy beléptünk.

Ekkor kijejölésként jelenik meg a pacsmagolásunk. Ctrl+J-vel rétegmásolat,

És próbálkozunk a blendinggel.

Ennek megint nem sok köze van az igazi LOMO-hoz, hiszen ott az első verzió jelenik meg az objektív hibája miatt. Ilyen ecsetelős objektív hiba nem létezik, de jól néz ki:) A LOMO úgyis minden szabályt felrúg, miért is ne tennénk mi is:)
Remélem, kipróbálod. Jó szórakozást hozzá:)

 

 

3 hozzászólás

  1. minyu

    Hehehe, én meg FED 4-el fotóztam először, nameg a jó öreg szmena :))) Gimp-re is van LOMO action 🙂

  2. Kovaxka

    Nekem nagyon bejön ez a szabálykönyv, ki is fogom próbálni! 😀

  3. golya

    nem is gondoltam, hogy LOMO szabály szerint fotózom… :), és a legszöhörnyűhűbb képtől sem vagyok hajlandó megválni 🙂
    Alapítanom kénbe valami gólya-szabályt 🙂

Egy hozzászólás elküldése