A Photoshop CC 2019 után most az inDesign újdonságaival folytatjuk.

A CEWE FOTÓKÖNYV Sablon Generátorral  pillanatok alatt elkészíthetjük az inDesign-ban szerkesztett könyv alapját, és most már az újdonságok is segítik a munkát.

Content-Aware Fit – Tartalomérzékeny illeszkedés

Ha egy keretet ki akarunk tölteni egy fotóval, általában a Fill frame proportionally-t választjuk. Ha a kép aránya egészen más, akkor igazgatni kell, hogy a megfelelő részlet legyen látható. A most kijött frissítésben megjelent Content-Aware Fit az Adobe Sensei (mesterséges intelligencia és gépi tanulás) technológia segítségével megpróbálja értelmezni a képet, és a legmegfelelőbb részletet választja ki.

Ha úgy látjuk, hogy ez legtöbbször megfelelő eredményt ad, a Preferences > General-nál megadhatjuk, hogy alapértelmezetten így működjön.

Properties Panel – Tulajdonságok panel

Az aktuális feladathoz szükséges vezérlőket tartalmazza.  Továbbra is megmaradt a felső menüsávban lévő panel, ami alapból rejtve van, de a Window > Control-lal előhívható.

Ha nincs kijelölve semmi, akkor a dokumentum adatait láthatjuk, illetve néhány vezérlőt. (rács, vonalzó stb.)

Ha grafikával dolgozunk, átvált a panel az ehhez tartozó eszközökre.

Szövegnél meg a szövegszerkesztés eszközeire. A leggyakrabban használtak vannak elől, de a három pontra kattintva, a többi kezelő is megjelenik.

 

Vizuális betűtípus-keresés

Ez már nagyon hiányzott az inDesign-ból, és mivel a program kifejezetten kiadványszerkesztő, elég érdekes volt, hogy míg a Photoshop-ban ez benne van, az inDesign-ból hiányzott. Elég az egeret egy betűtípus fölé vinni, hogy a szöveg annak megfelelően változzon.  A legeslegjobb, hogy a Find More-ra kattintva, az Adobe Typekit több ezer betűkészletéből válogathatunk úgy, hogy csak az nincs is a gépünkön, és csak akkor telepítjük, ha valami megtetszik.

 

OpenType SVG betűtípus támogatás

A színes betűtípusokkal újabb lehetőségek nyíltak a grafikai megjelenítésre. Nem mondom, hogy ragyogóan olvasható, de jól néz ki:)

Az EmojiOne betűtípussal még kompozit elemeket is létre lehet hozni, például a H és U betűből magyar zászló lesz:)

 

PDF megjegyzések importálása

Maradjunk a CEWE FOTÓKÖNYVNÉL. A Sablon Generátorral megvolt az alap, megszerkesztettük, kész van belőle a PDF, amit már csak fel kell tölteni, hogy gyártásba kerüljön a könyv. Van benne szöveg is, amit ugyan átolvastunk, de azért lehet, hogy maradt benne hiba. Az ember minél többször nézi, annál biztosabb, hogy átsiklik a melléütés felett. A pdf-et viszont el tudjuk küldeni akár több embernek is, hogy nézze át. Az inDesign CC 2019 remekül kezeli a megjegyzéseket.

Visszaérkezett a javított pdf.

Az inDesign dokumentum természetesen legyen nyitva, majd File > Import PDF Comments. A megjelenő panelen minden megjegyzés szerepel, egy kattintással elfogadhatjuk vagy törölhetjük a megjegyzést.

 

Elrendezés beállítása

Ha a képek és szöveg elrendezése után a dokumentum méretén szeretnénk változtatni, most már ez is könnyen megy. Legegyszerűbben a Properties panelen az Adjust Layout-tal. A videóban látni, hogy a program átrendezi az oldalelemeket.  Persze ekkora módosításnál már valószínűleg állítgatni kell ezt-azt, de kiindulásnak nagyon jó.

 

Ezek a legfontosabb újdonságok, és szerintem mindegyik nagyon hasznos, és jól használható.