Ivan Kutskir, egy 28 éves cseh fickó, aki annyira szereti a programozás, hogy unalmas óráiban megalkotott egy online fotószerkesztő programot. Októberben kb. 1,5 millió látogatója volt az oldalnak. Használata teljesen ingyenes, de lehet támogatni alkotóját. A prémium előfizetők extra szolgáltatásokat kapnak.

Akik napi szinten használnak grafikus programot, nyilván nem ezt választják, de van, aki csak pár képet méretezne át, vagy manipulálna. Nem kell hozzá programot vásárolni, letölteni, telepíteni, megnyitni, bármilyen operációs rendszeren használható. Kezel rétegeket, rétegmaszkot, van mindenféle blending, ecset, korrekciós lehetőségek. Meg lehet nyitni vele a Photoshos psd-jét és a Gimp xcf fájljait is. Vannak vektoros alakzatok, filterek, lehet szöveget írni. Lehet kijelöléseket végezni.

Ezt viszont feltétlen külön ki kell emelni: PDF fájlt meg lehet nyitni réteges fájlként! Ezt még a Photoshop sem tudja. Minden egyéb program nélkül gyorsan kijavíthatjuk a szöveget, vagy egyéb műveleteket hajthatunk végre. A cikk végén erről is lesz szó.

És ha valakinek ez fontos, magyarul is „beszél”. Itt tudod kipróbálni.

Kezdjük egy egy perces videóval, ami már sokat elárul. Egy scrap oldal, ami ugyan csak pár elem, de maszkolás is van benne.

És akkor kicsit részletesebben. Aki egyébként is használ grafikus programot, annak könnyű dolga van, de kezdőként is gyorsan bele lehet jönni. Nyitófelület:

Ezek közül a nyelvek közül választhatunk,  sőt a Create translation-nal besegíthetünk a fordításba.

Alapértelmezetten fekete a felület, de ezen is változtathatunk:

Van egy csomó billentyűparancs, ugyanazok, mint a Photoshop-nál:

Tudunk dolgozni a Google Drive-on lévő anyagokkal is:

Kezeli a raw fotókat is, nyilván nem olyan precizitással, mint a Camera Raw, de lehet dolgozni vele.

Van szövegszerkesztője, még színes betűtípusokat is használhatunk:

Van mindenféle réteghatás:

Tudjuk maszkolni a képeket:

Smart object-ként tudjuk ráhúzni a rétegeket, ahogy a PS-ben, itt is dupla kattintásra új ablakban nyílik meg, ahol szerkeszthetjük:

Például fekete-fehérre módosíthatjuk:

Mentés után frissül az eredeti dokumentum:

Van mindenféle Layer Style, amikből többet is felvehetünk. Itt például két drop shadow és két stroke is van. A Define New-val el tudjuk menteni a beállításokat, így legközelebb csak egy kattintás.

Van Clone Stamp Tool:

Mindenféle kijelölés:

Egy csomó filter:

Innen már csak pár lépés egy grafikus oldal:

Természetesen réteges psd fájlként is el lehet menteni.

Még sok-sok funkció van, amiről valószínűleg még szó lesz. Utoljára a kedvencem, a pdf szerkesztés lehetősége. Ha egy pdf fájlt megnyitunk Photoshop-ban, akkor egy raszterizált képet kapunk, amit nem lehet szerkeszteni. A Photopea-vel minden oldal külön artboard-on jelenik, minden rétege szerkeszthető, és elmenthető psd-be, amit már Photoshop-ban is tudunk használni. A szövegek szövegrétegen, így változtathatunk a tartalmán, a színén, méretén és betűtípusán. A fotók intelligens objektumok, így eredeti felbontásban menthetőek. A vektorgrafika vektoros marad, szóval egyszerűen tökéletes.

Feltétlen érdemes kipróbálni.