Veled is előfordult, hogy szemüveges gyereket/felnőttet fotóztál, és a szemüveg becsillant?

Nem vagy egyedül ezzel a problémával! Számos fotóssal előfordul, hogy küzd a szemüveg zavaró becsillanásával. Elég nehéz technikai feladat korrigálni, és az eredmény nem mindig tökéletes. De miért is csillan be a szemüveg?

A becsillanás legfőbb oka az, hogy a szemüveglencsék fénytörő felületeket képeznek. Amikor a fény – legyen az vaku, stúdiófény vagy akár a természetes fény – ráesik a szemüvegre, az visszaverődik, és ezt a nem kívánt reflexiót rögzíti a kamera.

Hogyan előzheted meg a becsillanást?

A legjobb, ha már a fotózás során figyelsz néhány alapvető dologra, hogy megelőzd:

  1. Mozgasd meg a fényforrást. Ha a fényforrást egy másik szögben helyezed el, akkor csökkentheted a becsillanás esélyét. Emeld feljebb vagy helyezd oldalra!
  2. Kérd meg a modellt, hogy döntse meg kissé a fejét vagy a szemüvegét. Egy kis döntéssel csodákat tehetsz.
  3. Használj diffúzort. A lágyított fény csökkenti a becsillanásokat.
  4. Válaszd el a modellt a háttértől. Így kevesebb eséllyel lesz becsillanás a háttérből visszaverődő fény miatt.
  5. Próbálj ki egy polarizáló szűrőt. Sok becsillanást csökkenthet vagy akár megszüntethet.
De mi van, ha már kész a kép, és becsillanást látsz?

A Photoshop-ban sok eszközt találsz, amivel korrigálhatsz. Először azokról írok röviden, amik eddig voltak, illetve azoknak szól, akik olyan PS-sel dolgoznak, amiben még nincs benne a Generative FIll, mert az maga a csoda:)

  1. Lasszó Eszköz (Lasso Tool): Elsőként használhatod a lasszó eszközt, hogy körbejelöld a becsillanó területet. Miután ezt megtetted, hozz létre egy új Adjustment Layer-t, ahol finomíthatod a becsillanás fényerejét és kontrasztját​.
  2. Clone Stamp Tool: A Clone Stamp eszköz segítségével könnyen átmásolhatod a kép egyik részét a másikra, így elfedheted a becsillanást. Keress a becsillanás mellett egy tiszta területet, tartsd lenyomva az Alt gombot, és kattints a tiszta területre, majd engedd el a gombot (ezzel veszel mintát), és fesd át a becsillanó területet​.
  3. Ecset Eszköz (Brush Tool): Ha egy makacs becsillanással van dolgod, az Ecset eszköz lehet a legjobb választás. Ezzel az eszközzel pontosan finomíthatod a kijelölt terület színét és fényerejét​​. Játssz az ecset átlátszóságával és blendingjével.
  4. Camera Raw Filter: Ha a képeden egy erős, ködös becsillanás található, a Camera Raw Filter segítségével csökkentheted a becsillanás fényerejét és kontrasztját. A Dehaze csúszkát húzd jobbra, amíg a kijelölt terület fényereje megfelel a kép többi részének​.
  5. Curves Adjustment Layer és Dodge & Burn Réteg: Egy másik lehetőség a Curves Adjustment Layer és egy Dodge & Burn réteg használata, amellyel „elégetheted” a becsillanást. Ezen kívül színjavítást is végezhetsz egy új rétegen, amelyet a Color blend mode-ra állítasz, valamint javíthatod a szemeket még egy-két további réteg használatával​​.
  6. Végső esetben, ha legalább az egyik szem jó, át is másolhatod a másik oldalra. Nyilván kell rajta kicsit igazítani, és a tónust korrigálni, de lehet, hogy ez vezet eredményre.

Mindegyik módszernek megvan a maga előnye és hátránya, így érdemes kipróbálni őket, hogy megtaláld, melyik működik a legjobban a te esetedben. A Photoshop sokoldalúsága miatt biztosan találsz olyan megoldást, ami neked megfelel. Tény, hogy egy eszköz nem lesz elég, valószínűleg több módszer kreatív használata és sok türelem kell a sikerhez.

Az sem biztos, hogy minden esetben szükséges a korrekció, lehet, hogy a becsillanás nem zavaró, és csak hozzátesz a fotóhoz. Pl. itt alig látszik, nem takarja a szemet, így – szerintem – maradhat.

Ezen a portrén viszont jól látható, hogy a szemüveg becsillanása sajnos zavaróvá válik. Ennek fő oka, hogy a reflexió beleér a modell egyik szemébe, így elvonja a figyelmet az arc természetes vonásairól. Továbbá a becsillanás mérete és intenzitása is nagyobb, ami a kép esztétikai értékét ronthatja.

Ehhez a közel sem tökéletes eredményhez hosszasan kísérletezgetni kellett különféle eszközökkel, és még így is sok időbe telt, míg eljutottam idáig, ami nem feltétlenül tükrözi az arra fordított energia mértékét.

És most jön a technológia csodája: a Generative Fill. Ez az eszköz egy igazi game changer a fotószerkesztés terén. Pár másodperc alatt tökéletesen korrigálja a becsillanásokat. Nemcsak egy, hanem rögtön három különböző variációt kínál fel. És ha egyik sem nyeri el a tetszésed, nincs probléma! Egy gombnyomással újabb hármat kérhetsz tőle. Az eredmény? Tökéletes képek, kevesebb erőfeszítéssel.

Itt sem hiányzik a szeme felett a fényfolt.

Következő példa:

Manuálisan ezt korrigálni elég nagy kihívás:

A következő kis nehézséget okozott: a tükröződés teljesen elfedte a szemet, így az AI kissé vakon tapogatózik, hogy milyen formát adjon neki. Bár az eredmény nem hibátlan, egy remek kiindulópontot teremt, amit manuálisan tovább csiszolhatunk.

A technológia rohamos fejlődésének köszönhetően a fotószerkesztés sosem volt még ennyire intuitív és hatékony. Használd te is ezeket a lehetőséget, így gyorsabban szebb eredményhez jutsz.