A HDR technikáról már korábban volt egy cikk, érdemes az alapokért megnézni. A Photoshop CS5-ben van egy új lehetőség, amivel rengeteg szuper dolgot tudunk készíteni. Nem is kell hozzá több expozíció, csupán egy, és ezzel is érdekes hatásokat érhetünk el. Lelőhelye Image>Adjustments>HDR Toning (Kép>Korrekciók>HDR tónusbeállítás) Ha egy megnyitott képnél megkeressük ezt a funkciót, és rá is klikkelünk, akkor ez az ablak fog megnyílni. A lényege, hogy ebből az egy képből is sikerüljön részletekben gazdagabb, kontrasztosabb képet előállítani.
A Method-ot hagyjuk az alapértemezetten.
Edge Glow ( Peremragyogás) A Radius (Sugár) segítségéel lehet beállítani, hogy az élek mentén milyen mélységben világosítson. A Strenght (Erősség) határozza meg, hogy ez mennyire legyen erős.
Tone and Detail ( Árnyalatok és részletek) A Gamma a fehér és sötét területek arányát mutatja. Alapértelmezetten 1. Jobbra tolva egyre szürkébb és kontrasztalanabb lesz a kép, balra meg emeljük a kontrasztot. Az Exposure-rel (expozíció) a képet világosítani, illetve sötétíteni tudjuk. A Detail (részletesség) élesítünk, emeljük a kontrasztot, illetve épp fordítva elmossuk a részleteket. A Shadow és Highlight (Árnyék és Csúcsfény) csúszka értelemszerűen az árnyékos és fényes területek beállítására való.
Color (Szín) A színekkel játszhatunk itt. A HDR-re általában jellemző a megemelt színhatás, de azért bánjunk vele óvatosan. Különösen a Saturation-nel, mert az inkább túlégeti a színeket, míg a Vibrance telíti.
Toning Curve and Histogram (Tónusgörbe és hisztogram) Bátrabbak ezzel is kísérletezhetnek. Korábban volt egy cikk a görbékről, talán segít a próbálkozásnál.
Nos, a lényeget már tudjuk, nézzük meg, hogy mit is lehet ezzel csinálni.
Ebből a képből az alábbi beállításokkal:
lett ez:
Az értékek nem mérvadóak, minden képnél más és más, de még ugyanannál a képnél is egész másmilyenre lehet alakítani.
És mit szóltok ehhez a változáshoz?
Vagy ehhez?
Ezeknél van még pár trükk, amit a videóban mutatok be. Egyébként ilyen, és hasonló hatásokhoz action-öket is lehet begyűjteni. Én is szeretem őket. Annyi van, hogy sokszor fogalmam sincs, hogy melyik mit csinál. Végigpróbálni meg rengeteg idő. Szóval néha nem rossz, ha tudjuk, hogy mi miért van, és magunk is tudunk variálni a képeinken. Sokszor az action-ök is felkínálnak beállítási lehetőségeket, amihez szintén valamennyire ismernünk kell a lehetőségeket. Szóval ne sajnáljuk az időt a kísérletezgetésre. Szerintem a scrap-nél is a legfontosabb a fotó, ha az rendben van, már nagy baj nem lehet:)
És akkor jöjjön a videó.
köszi Krisssz! ez baromi klassz! bár azt a minimális alvásidőmet látom zéróra lecsökkenni…
Ez nagyon-nagyon hasznos!!!! Köszi!!!
Szétjátszottam magam. Majd hozok kóstolót 🙂 Van vele bajom is, megyek a fórumra. 🙂
Elájultam azon, hogy mennyit lehet javítani egy rossz fotón:-) Köszönöm!
Nekem jobb, mint a korrekcióknál matatni! Köszi!!
jaj, de jóóóó! 🙂