Hátterek készítése

2009. január 9. | freebie, Photoshop tippek, trükkök

Az esküvői fotókönyv háttereinek kapcsán kaptam azt a kérést, hogy essék arról is szó, hogyan is kell készíteni háttereket.

Nos, ez egy szinte reménytelenül bonyolult kérdés, mert nyílván ezerféleképpen, én meg csak úgy tudom, ahogy magamnak kiszenvedem időnként. Már idáig eljutni sem volt könnyű feladat. Eleinte – a szerelem kezdetén – szinte minden ingyenest letöltöttem, és egy jó csomót meg is vásároltam. Az elkészült oldalaim számát tekintve, abnormális mennyiségben.  Arra viszont nagyon jó volt, hogy közelről tudtam tanulmányozni mindent és mivel a dolog technikai része is izgatott, megpróbáltam  – és persze most is , folyamatosan – rájönni, hogy hogyan is készült. Ehhez vadászom a tutoriálokat, és rendeltem már nem egy Photoshop könyvet Amerikából. ( ez nem annyira különös, hamarabb itt van, mintha Pécsről rendelném.)  Persze a könyvben nem a scrapbookról írnak, de bizonyos technikák ismerete segítségünkre lehet. Szóval azt nem nagyon ígérhetem, hogy a saját kínlódást és tapasztalatszerzést meg lehet spórolni, de talán valami kezdeti segítséget tudok adni.

Meggyőződésem, hogy a legmenőbb designerek sem úgy kezdik a munkát, hogy nyitnak egy üres lapot. Nekik már eleve hatalmas készletük lehet a saját overlay-ükből, illetve valószínűleg sok mindent begyűjtenek stock oldalakról.  Korábbi oldalaik egyes elemei is tetten érhetőek az újabb kreálmányokban.

A hátterek lényege, hogy akár elég sok rétegből is állhatnak. Minden rétegen más és más van, majd blendinggel és maszkolással  határozzuk meg az egymással való viszonyukat. Na, ez kicsit misztikusra sikerült:) Bár ez a lényege. Innentől kezdve meg csak a kreativitás számít.  Szerintem a legmenőbbek sem úgy dolgoznak, hogy tudják mit akarnak, összerakják és már kész is.  Próbálkozni kell.   Az  elkészült papírt meg elmenteni psd réteges fájlként, mert az egyes rétegeket többször és többféle módon is fel lehet használni.

Ne akarjunk rögtön nagyon bonyolultat csinálni. Ha tényleg csak egy üres lapot nyitunk meg, majd kitöltjük egy színnel, és fölé rakunk valamilyen textúrát , valamilyen blendinggel, máris van egy hátterünk. Ha eztán változtatjuk az alap színét és a blendinget, máris többféle variációt érünk el.

Na, akkor nézzük képekben. Szóval üres lap megnyit, valamilyen képet kitölt, ha pont ezzel akarsz kísérletezgetni, töltsd le innen.

Kezd el tekergetni a blending módot, vagy változtasd meg az alap színét. ( festőszín megváltoztat, vödörrel kiönt)  Mindenféle variáció közül válogathatsz.

Most válassz ki egyet, amivel tovább folytatod a munkát.

Tegyél rá egy újabb layert. ( tudod, rétegpalettán alul a kuka melletti kis ikon ). Válassz mindenféle grunge ecsetet, ha nincs, keress rá a neten, és rengeteg ingyenest fogsz találni. Kezd el kicsit körbepacázni a képet.

Keress valami overlayt. Az is jó lesz, amit múltkor én készítettem. Változtasd a blending módot is. Én épp a multiply-t választottam.

Most keress egy másik overlayt, és azt is tedd rá.

Tudom, hogy ez így ronda, de ne is törődj vele, mert ezt ki fogjuk kapcsolni. Figyelj, érdekes jön!

Újabb layer, erre mondjuk tegyünk valami szöveget. Ha van valami ecseted hozzá, az is jó, de írhatsz is.

Maradjon kijelölve ez a layer, és a Ctrl lenyomása mellett klikkelj az előző, csúnyának minősített rétegre. Látni fogod, hogy kijelöli. Ekkor klikkelj alul a négyzetben-kör ikonra, ami maszkot csinál a kijelölésből. (természetesen a legfelső rétegre, hiszen az az aktív. Most már a csúnya layert kikapcsolhatod, vagy akár ki is dobhatod.

Látod mi történt?   Egész jól letompítottuk a szöveget. Ha ezen a ponton rájöttél, hogy nem is kék hátteret akartál csinálni, el ne kezd elölről! Duplaklikk a legalsó, kék rétegre, ami megnyitja a Layer style ablakot (ezt persze megteheted úgy is, hogy a palettán az fx-re klikkelsz ), válaszd a color overlay-t, és válassz egy új színt.

Persze az összes réteget újra változtathatod, pamacsolsz egy kicsit a grunge ecsettel, vagy megduplázod a lekoptatott szövegréteget, hogy kicsit jobban látszódjon. Nem árt az egyes rétegeknek nevet adni, mert egy idő után egyszerűbb úgy megtalálni.

Persze millió technikai lehetőség van ezen kívül, jó részét én sem ismerem még:)

Azt hiszem, most csak két dolog történhet. Vagy lelkesen nekilátsz, vagy sikerült elvennem a kedved az egésztől:)

6 hozzászólás

  1. Eralilla

    Kedves Krissz!
    Nagyon vártam már az ilyen saját készítésű tutoriáljaidat! Köszi szépen. Hát én ma éjjel, amikor már mindenki alszik, biztosan nekiállok.
    Az lenne a kérdésem, ha egy háttér elkészítéséhez pl valahonnan letöltött overlayt, ecsetet, képet…használok fel, az „szabályos”? Mennyire tekinthető az saját műnek? Fel kell-e tüntetnem a felhasznált elemekként az eredeti designerek nevét pl ha ilyen háttérre készítek egy képet. (mondjuk pont egy Cewe kihívásra)

    Az esküvős albumod is nagyon tetszik. S köszönöm, hogy annak a részleteit is megosztod velünk.
    További szép napot!
    Eralilla

  2. admin

    Nem eladni akarod az ecsetet, overlayt stb, hanem használod és bemutatod a te kreálmányodat. Ebben semmi szabálytalan nincs. Az lenne szabálytalan, ha én designerek háttereit használtam volna a fotókönyvhöz, majd ezeket a háttereket, kütyüket ingyenesen letölthetővé teszem.
    Örülök, hogy hasznosnak tartod a tutoriált, és kíváncsian várom, hogy mit sikerült alkotnod:)

  3. rainbow

    Nagyon klassz ez a leckéd. Én is így szoktam csinálni a háttereket, sokszor fotókat is felhasználok hozzá és egymásra rakok egy csomó réteget (régebbi háttereket, mintákat stb.), szűrőket: lesz ami lesz. Aztán elnevezem. Jó móka 🙂

  4. icka

    Szia Krisssz!Köszi a háttérkészítős részt és hogy ilyen gyorsan megcsináltad! Nagyra értékelem, mert amióta rábuktam a scrapbookos dolgokra már látom, hogy a nap 24 órája is kevés a keresgetésre és az alkotásra. Mégegyszer köszi és minden nap jövök körülnézni!

  5. angeldetty008

    Kedves Krissz! Nagyon-nagyon tetszett az esküvői fotóalbumod, fotókönyved… mindent letöltöttem erről az oldalról, amit feltettel, hogy csinálhassak egy ugyanilyet… letöltöttem a PhotoshopCS2TryoutHU_Win -t, ami magyarul van, de nagy tudatlanságomban nem jutottam semmire… valamit csináltam, de elment tőle a kedvem… 🙁 tudnál nekem segíteni? hogy kezdjek hozzá? Néztem kis videókat, hogy majd „lekoppintom”, amit kell csinálni, de mivel a te programod angol, és nem ezt a nyelvet tanultam, nehézkes… már ott gondom van, hogy hogy lehetne hátterszínt adni az üres oldalnak… töltöttem le egy csomó ecsetet, ami megtetszett, de azokat sem tudom hogy kellene használni… 🙁 Válaszod köszönöm! Bár jobb lenne mondjuk e-mail címen keresztül… Mégegyszer köszi, ha lesz rá időd segíteni!
    Üdv: Judit

  6. admin

    Szia Judit, írtam mailt:)

Egy hozzászólás elküldése