Grunge szöveg

2021. május 20. | Photoshop tippek, trükkök

Distressed, grunge, damaged szövegként jelölik angolul, nem találtam rá igazán jó magyar szót, de azt hiszem, a grunge elég elterjedt. Olyan effekt, ami rusztikus, koszos, töredezett, megjelenést kölcsönöz.

Fotókönyv oldalak készítésekor gyakran használunk valamilyen hátteret, amire aztán írunk is valamit. A betűtípus megválasztása is fontos, de millió dolgot tehetünk még azért, hogy ez a szöveg még érdekesebb legyen, jobban passzoljon az elképzelésünkhöz. Ehhez mutatok most pár eszközt.

A betűtípus kiválasztása az első lépés, bár van, amikor a későbbiekben ezt meg tudjuk változtatni, jobb ha a végleges szövegen látjuk az alkalmazott technika eredményét.

szöveg
távolság

A betűk közti távolságot a jelölt részen lehet állítani, ha szükséges. Itt nem tetszett, hogy nem szép az illeszkedés, ezért korrigáltam, de nem ezzel a módszerrel.

Ha a szövegeszköz aktív és a kurzort két betű közé viszed, a billentyűzeten a jobbra-balra nyíllal tudod közelebb vagy távolabb helyezni a két részt.

betűköz

Csak az első betűt kijelölve, annak méretét megnöveltem, és szintén igazítottam rajta. Tehetünk rá textúrát, adhatunk hozzá árnyékot is, de most egy kicsit tollal írt hatást szerettem volna. Annak nincs árnyéka, viszont kicsit lehet töredezett, ahogy a strukturált felületre írunk. Ehhez Ctrl+klikk a Layer palettán a szövegréteg bélyegképére, amire kijelölődik az írás.

kijelölés

Katt a rétegpaletta alján a Create new fill or adjustment layer gombra A képhez tartozó alt jellemző üres; P_Adjustments_Wi_N.png a fájlnév, majd ott a Solid Colorra. Ezzel lesz egy  színes rétegünk, aminél a maszktól látszódik a szöveg. A színt bármikor megváltoztathatod, ha a színes kis képre duplán kattintasz.

solid color

A maszk lényege, hogy ahol fehér, ott átenged, ahol fekete, ott nem, a köztes szürke árnyalatok meg a részlegesen engedik át azt, amire helyeztük. Jelen esetben a színes réteget. A maszkkal innentől kezdve rengeteg dolgot kezdhetünk, és érdemes is kísérletezni, mert a legkülönbözőbb hatásokat érhetjük el.

Sok esetben érdemes előbb kijelölni a maszkon a szöveget (Ctrl+ katt a maszkra), hogy a fekete területet ne érintse a módosítás, de itt is a próbálkozást javasolnám leginkább, akkor látod, hogy mikor mi is történik.

Ez a Filter Gallery → Plastic Wrap. Itt volt kijelölés.

plastic wrap

Az végeredmény, ami persze függ a csúszkák beállításától:

effekt

Ez is Plastic Wrap, de kijelölés nélkül.

plastic wrap

Ilyen lett:

filter gallery

Van egy pár filter, amivel lehet játszani. 🙂

Filter → Pixelate → Crystallize. Cell Size: 5

filter

Kicsit töredezett lett:

pixelate

Ezen lehet finomítani az Edit → Fade Crystallize ablakban. Blending Screen, és az Opacity is csökkentve.

blending

Ezt akár többször meg lehet ismételni más értékekkel.

crystallize

Elsőre kicsit vad:

pixelate

Ugyanígy a Fade-del javítva.

fade

Amikor már elég „pacás”, jöhet a Blend if. A kis háromszöget a finomabb átmenet céljából úgy lehet szétválasztani, hogyaz Alt-ot nyomod a billentyűzeten, miközben az egérrel az egyik felét mozdítod. Ez a beállítás azt jelenti, hogy az alsó rétegből, vagyis a háttéről, a világos részek kicsit tűnjenek át. Értelemszerűen, ha arrébb húzod a szöveget, a mintázat változik, ha a háttér ott más.

blend if

Jöhet rá még pár paca is, ha már tintahatás.

grunge

És a kész oldal:

fotókönyv

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése