A CEWE-Bingó heti témája a sorozat volt, és a felvételekhez még egy érdekes kép került.
![sorozat](https://halado.fotokonyv.hu/wp-content/uploads/2020/07/07_sorozat.jpg)
Mi is ez a stack? Valamilyen egymásra pakolást jelent, legalábbis a képszerkesztésben. Egy fájlon belül több rétegen vannak a sorozat fotói, majd ezek tartalmát átlagolja a program valamilyen matematikai módszer alapján. Korábban is készült egy cikk a témában, ahol épp azt elemeztem, hogy mennyivel jobb ezt a műveletet az Affinity Photo-ban végezni, mint a Photoshop-ban. Azóta évek teltek el, több frissítése is volt a Photoshop-nak, de a helyzet változatlan, ezen semmit nem fejlesztettek. Így továbbra sincs lehetőség arra, hogy valamilyen kontrollunk legyen a végeredmény felett.
Magát a technikát nagyon eredményesen lehet alkalmazni objektumok eltávolítására, például ha ide-oda mászkáló embereket tüntetnénk el egy fotóról, vagy zajszűrésre is kiváló, sokkal szebb eredményt ad, mint bármelyik zajszűrő alkalmazás. Igaz, erre már a fotózásnál kell gondolni, és több felvételt készíteni.
Igazán kreatív dolgokat lehet létrehozni, amit blendinggel, maszkkal tovább alakíthatunk.
Affinity Photo-ban a File menüben található a New Stack parancs, amire egy ablakot kapunk. Itt kell behívni a képeket. Az „Automatically Align Images” bepipálásával a program egymáshoz igazítja a fotókat. Persze, ha közben össze-vissza mászkáltunk, vagy zoomoltunk, akkor ez nem lesz sikeres. Ideális esetben állványról lenne a legjobb fotózni, de az sem gond, ha képből, csak maradjunk egy helyben, és ne állítgassuk a gépet.
![new stack](https://halado.fotokonyv.hu/wp-content/uploads/2020/07/stack_05.jpg)
Egy csoportban találjuk, a tetején a végeredménnyel.
![stack](https://halado.fotokonyv.hu/wp-content/uploads/2020/07/stack_04-1000x617.jpg)
Kinyitva ( bal oldalt a kis háromszögre kattintva) láthatjuk a tartalmazó képeket, illetve a Live Stack Group melletti ikonra kattintva váltogathatunk a különböző stack-módok között.
![maszk](https://halado.fotokonyv.hu/wp-content/uploads/2020/07/stack_11-1000x674.jpg)
Ha megvan, hogy melyik illik leginkább az elképzelésünkbe, még rengeteg dolgot tehetünk. Az egyes rétegekből lehet másolatot készíteni, majd a stack fölé helyezni. Egy maszk, és festegethetünk rajta, hogy csak az és csak úgy jelenjen meg, ahogy szeretnénk. Én például a hátteret „átkentem”, hogy a levelek, háttér ne legyen bemozdult.
![réteg](https://halado.fotokonyv.hu/wp-content/uploads/2020/07/stack_12-1000x551.jpg)
A fotók közül is lehet egyet választani, hogy egyes részletek egy kicsit erőteljesebbek legyenek. Épp csak pár helyen kiigazítva. A maszkon nagyon jól lehet dolgozni, hisz csak a fekete és fehér szín közt kell váltogatni (legegyszerűbben az x lenyomásával), hogy látható tegyünk valamit, vagy éppen elrejtsünk.
Jöhetnek rá korrekciós rétegek, itt pl. egy Gradient Map Adjustment.
![gradient map](https://halado.fotokonyv.hu/wp-content/uploads/2020/07/stack_14-1000x573.jpg)
És még egy kis Posterize sem árt meg neki Overlay blendinggel.
![posterise](https://halado.fotokonyv.hu/wp-content/uploads/2020/07/stack_13-1000x662.jpg)
Izgalmas próbálgatni, hogy kialakuljon, ami leginkább tetszik.
Affinity Photo-ban ez nagyon jó működik, minden hatást még akkor látsz, amikor még csak fölé vitted az egeret. Ha Photoshop-ban dolgozol, ott nehezebb dolgod van. A rétegekből Smart Object-et kell készíteni, majd anélkül, hogy sejtenénk, mi lesz az eredmény, választhatunk egyet a menüből.
![stack mode](https://halado.fotokonyv.hu/wp-content/uploads/2020/07/stack_06-1000x857.jpg)
Ha nem tetszik, History-ban vissza, majd újabb próba. Megoldható, de közel sem olyan jól, mint Affinity-ban.
0 hozzászólás