Affinity Photo – Inpainting Tool

2017. augusztus 24. | Affinity Photo

Az Inpainting Tool használatával tudunk a fotókról eltüntetni nem kívánt elemeket, javíthatunk sérült, hibás részeket.

Photoshop-ban erre leginkább a Content Aware Fill szolgál. PS használók óhatatlan, hogy össze ne hasonlítsák a két programot, de talán azoknak is hasznos az infó, akik csak az Affinity-vel ismerkednek.

Választottam egy olyan fotót, ahol nem is olyan egyszerű a feladat, hisz a lépcső vonalát meg kellene őrizni.

Így működik Photoshop-ban:

 

 

És ugyanez az Affinity-ben:

És, hogy jobban össze lehessen hasonlítani, egymás mellett a két végeredmény:


Nézzük a használatát, ami rém egyszerű. Az eszköztáron a retusáló eszközöknél találjuk meg, ha nem az van legfelül, akkor a kis háromszögre kattintva választhatjuk ki az Inpainting Tool-t.

Kiválasztva, a felső sávban megjelennek a hozzá tartozó beállítási lehetőségek. Ha olvastad az ecsetekről szóló cikket, egyik sem lesz ismeretlen.

  • Width — ecset mérete
  • Opacity — átlátszósága
  • Flow — ezt nem lehet egy szóval elmagyarázni, az ecsetes cikkben benne van, a lényeg, hogy ha pl. 10 %-ra állítod, akárhányszor átmész ugyanazon a képponton, annyiszor 10 % fedettséget ad
  • Hardness — ecset keménysége. 0 teljesen lágy szélű ecset, a 100 meg éles
  • More — az ecset beállításának részletesebb ablaka
  • Force pressure to control size — ez akkor jöhet jól, ha nem egeret, hanem tollat használsz. Ennek bekapcsolásával minél erősebben nyomod a tollat, annál nagyobb lesz a fedettség

Alapértelmezetten egy alap lágyszélű ecsetet használ, de választhatunk másikat az ecset palettáról. Az ecsettel kenjük át a területet, és csak akkor engedjük fel az egérgombot, illetve tollat, ha ezzel elkészültünk. Ha megvan, a program a környező területekből próbálja meg rekonstruálni a hiányzó területet. Nézzünk pár esetet, hogy mikor is tudjuk használni.

Valami eltávolítási a fotóról. Lehet ez ember, állat, oda nem illő tárgy, villanyvezeték stb.

Hiányzó terület kitöltése. Lehet ez egy összefűzött panoráma, amit nem akarunk megvágni.

Vagy egy ferdére sikerült kép forgatásából adódó hiány.

Régi fotók retusálásának egyik lehetséges eszköze.


Egyáltalán nem biztos, hogy elsőre tökéletes lesz, ebben az esetben próbáljuk újra, esetleg több apró lépésben. Ecset helyett kijelölhetünk egy területet, és az Edit > Inpaint-tel tölthetjük ki. Ennek billentyű kombinációja: Alt + Backspace, ezzel nagyon gyorsan lehet haladni, hisz nem kell a menübe se bemenni.

Használhatjuk még vignettálás eltüntetésére, lencse becsillanás javítására, fotón lévő dátum elfedésére stb. Jól használható eszköz, sok esetben a segítségünkre lehet.

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése