Affinity Photo – fotók szerkesztése

2016. november 24. | Affinity Photo

Folytatom az Affinity Photo bemutatását, hogy aki most töltötte le, tudjon haladni az ismerkedéssel. Érdemes először a korábbi cikket is elolvasni, hasznos infók vannak benne.

Az Affinity Photo bemutatásánál igyekszem nem összehasonlításokat tenni a Photoshop-pal, bár, aki eddig azt használta, nyilván ezt fogja tenni. Szeretném, ha az is tökéletesen értené a technikai megoldásokat, aki még kezdő a képszerkesztésben.

Pont a kezdők kedvéért ebben a cikkben még csak a jpg fotók korrekciójával foglalkozunk, de hamarosan jön a raw is:)

Tehát a képszerkesztés. Az Affinity Photo-ban rengeteg lehetőség van a fotók javítására vagy megváltoztatására. Ami jó, hogy ez mind nondestructive editing-et, azaz roncsolásmentes szerkesztést jelent. Már most megemlítem, hogy az Affinity angol nyelvű, magyarul nem nagyon valószínű, hogy lesz, így egy csomó kifejezést bizony meg kell tanulni angolul. Ez már csak azért is jó, mert más, angol nyelvű oldalakon is keresgélhetünk izgalmas leírásokat. A roncsolásmentes szerkesztés azt jelenti, hogy minden, amivel változtatunk a képen, egy külön rétegen van, így az eredeti fotó sértetlen marad. Ennek ezek kívül is vannak előnyei, mint például az, hogy így a hatást lehet csökkenteni, vagy használhatunk blendinget is, de ne szaladjunk ennyire előre, ez majd a későbbiekben jön.

Sok korrekció van, most nem is lesz szó mindegyikről, csak a legfontosabbakról. A programban rengeteg panel van, ezeket szabadon rendezhetjük, ha a tetejét egérrel megfogjuk és mozgatjuk. Ha valamelyik panel nincs elöl, a View > Studio-ra kattinva jelölhetjük be. (Ha raw fotót nyitunk meg, a program felismeri, és akkor másképp fog kinézni a felület, de erről majd legközelebb)

view

Kihúztam az Adjustments panelt, így az összes eleme látszik.

adjustments

Ha rákattintunk valamelyikre, felajánl előre meghatározott beállításokat, illetve megjelenik egy újabb panel, amit mi kezelhetünk, tetszésünk szerint.

levels

Pár szerkesztő eszköz.

Tónus korrekciók

Levels. Ezzel korrigálhatjuk a kép tónusállományát, színegyensúlyát, csúcsfényeket, árnyékokat, és persze a középtónusokat is. A korrekciós réteg megjelenik a Layer palettán. Ha a négyzetből kivesszük a pipát, akkor nem látszik a módosítás. Az Opacity-vel csökkenthetjük a hatást. Minden funkció részletes leírására nincs mód egy cikkben, így egyelőre csak próbálgassuk a csúszkákat, és figyeljük, mi történik.

layer

Brightness and Contrast. A világosság/sötétség beállítására, illetve a kontraszt módosítására való eszköz. Megjegyzem, és megjegyzendő, hogy egy bizonyos eredmény eléréséhez több út is vezet, és azért kell több módszert ismerni, hogy mindig a feladathoz legjobbat tudjuk választani.

brightness contrast

Exposure. Alul- és túlexponált képek javítása, illetve a kép világosítása vagy sötétítése.

exposure

Shadows/Highlight. Az árnyékos és fényes területek módosítása.

shadows/highlights

Curves. Nagyon pontos korrekciót tesz lehetővé grafikon segítségével. A jobb felső rész a csúcsfényeknek, a bal alsó az árnyékoknak felel meg. Bármelyik pontra kattintva, módosíthatjuk a képet. Ha össze-vissza ráncigáljuk a görbét, érdekes képet kaphatunk:)

curves

Szín korrekciók

Black and White. Fekete-fehér fotót készíthetünk a színesből. A színcsatornákkal az egyes színek szürkeárnyalatos megjelenését szabályozhatjuk.

b&w

Recolour. Monokróm fotó készítése választott színnel.

recolour

Vibrance. Színek intenzitásának növelése vagy csökkentése.

vibrance

White Balance. Fehéregyensúly beállítása, illetve módosítása.

white balance

Lens Filter. Imitálja, mint ha egy színszűrő lenne a fényképezőgép objektívjén. A színt tetszés szerint kiválaszthatjuk.

Lens Filter

Threshold. Fekete-fehér lesz a kép, de úgy hogy vagy csak fekete, vagy fehér, köztes árnyalatok nélkül.

threshold

Egyéb korrekciók

LUT. Ez egy összetett korrekció, ami több különböző módosításból áll össze. Ilyet magunknak is készíthetünk, a hogyanról majd később.

LUT
Invert. Negatívba fordítja a képet.

invert

Posterize. Csökkenti a színek számát, ezzel egyre töredezettebb lesz a kép.  af_27
Azt hiszem, egyszerre ennyi infó bőven elég annak, aki csak most ismerkedik a témával. Photoshop-ban járatosoknak ezek nem ismeretlenek, mindegyikről volt már szó a blogon. Azért, hogy legközelebb ők se unatkozzanak, egy kicsit izgalmasabb téma lesz, mégpedig az, hogyan tudunk fény effektet adni egy fotóhoz. Annyit már most elárulhatok, hogy nagyon egyszerűen, így a kezdők is nyugodtan megpróbálhatják.

light effect
Ha elakadtál, kérdezz bátran:) Itt, a fórumban, vagy akár a kreatív csoportunkban.

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése