Igen kedvelt új fotókból is régi hangulatot varázsolni, most egy lehetséges elkészítési módot mutatok be.

A saját tapasztalatom, hogy nem árt, ha először az alapképen dolgozunk. Azért mert később öregítünk rajta, nem árt, ha korrigáljuk, amit lehet. Bőrhibák eltüntetése, kontraszt, élesítés stb. Ezt ne akarjuk megspórolni, mert akkor a végeredmény sem lesz tökéletes.

Ezt a fotót választottam:

Vintage fotó alapkép

Rátettem egy háttérre, mert úgy jobban látni a keretet, amit most fogok készíteni. Először a Layer Style > Stroke jön. Az én értékeimet nem érdemes nézni, mert képfüggő. Válassz olyat, ami tetszik. A Position-nál az Outside-ot jelöltem meg, így kerekített lett a sarka.

Layer Style

A további munkához nem jó, hogy külön  van a hatás, így nyitunk egy üres réteget, és azzal összemossuk, így most már ez a keret a kép része lesz.

Merge Layers

A Ctrl lenyomása mellett katt a rétegpalettén a kis képre, így kijelöljük. Select > Border > Modify , ahol adjunk meg egy értéket. Körülbelül ilyen távolságra legyen egymástól a két kijelölés.

Border Modify

Filter > Distort > Ripple. Kis cakkozottságot fogunk tapasztalni. Ha ez nem elég, akkor a Ctrl+F nyomogatásával ismételgessük ezt a filtert, így egyre nagyobb lesz ez a szaggatott szél.

Filter Distort

Nem árt, ha a színét is módosítjuk. Ehhez most a korrekciós rétegekből a Gradient Map-et használtam. A megjelenő Properties ablakban katt a gradientre, amire előjön a Gradient Editor. A kis fogaskerékre klikkelve, válasszuk a Photographic Toning-t. Ezek mind nagyon jó kis színeket adnak a fotóhoz, válasszuk ki a nekünk tetszőt.

Gradient Map

Ha akarjuk, valamelyik szélét le is „téphetjük”. Ha már cakkos, akkor a kerettel megegyező színű ecsettel festhetünk rá tépett szélt. Ehhez tökéletes a PS saját Chalk ecsete is, amit a Shape Dynamics-ban beállítunk, hogy minél szabálytalanabb legyen.

Chalk brush

Nekem ilyen lett:

Tépett szél

Most jön a legjobb része, a textúrázás. Ebben sem adok pontos receptek, mert mindenkinek más textúrái vannak, és már több cikk is készült a témában. Használjunk többet, váltogassuk a blending módot egész addig, míg elégedettek nem vagyunk az eredménnyel. Ha hátterünk is van, akkor ezeket a textúrákat vágómaszkkal a képhez kell rendelni, hogy a háttérre ne hassanak.

textúra
Még ezután is tettem rá ezt-azt:)

Régi-régi fotóknál lehet látni elszíneződést, amit a negatívra valahogy beszivárgott fény okoz. Persze ezt is lehet a  Photoshop-ban létrehozni. Külön rétegen jelöljünk ki egy akkor részt, mint a fotó, majd ezt töltsük ki feketével. Válasszunk egy lágy ecsetet, és valamilyen színnel húzzunk rá egy ‚beszűrődést”. (ilyen maszkokat találhatunk a google segítségével is, ha a light leak szót írjuk a keresőbe)

light leak

Szerettem volna még egy kis szél sötétítést, hogy a lényeg hangsúlyosabb legyen. Ehhez egy korábbi cikk videójában bemutatott módszert használtam.

Vignettálás

Még egy overlay és egy tape került rá, és befejezettnek tekintettem.

Vintage fotó

Remélem, jó ötleteket adtam, ha valami hasonlót szeretnél csinálni.