Már több is, mint egy éve, hogy volt egy cikk a Geotag Photos Pro nevű applikációról, amivel a fotóink exif fájljához tudjuk adni a helyszín gps adatait. Nos, ebben a bejegyzésben azt ígértem, hogy majd bemutatom részletesen a Ligthroom térképes modulját. Azt hiszem, épp ideje, hogy ezt megtegyem:)  Ha nincs semmilyen kütyüd, akkor se hagyd abba az olvasást, mert pont az a szép a dologban, hogy az sem baj, ha nem lett rögzítve a földrajzi adat, ezt utólag mi is megtehetjük, feltéve, ha tudjuk, hogy hol készült a fotó. Ebben a cikkben épp arról lesz szó, hogy hogyan tudunk gps kordinátákat hozzárendelni manuálisan képeinkhez, aminek nem csak az az értelme, hogy nagyon jól néz ki a térképen, hanem hogy ilyen módon is tudjuk keresni, illetve rendezni a fotóinkat.

Ha átváltunk a Map modulra, középen megjelenik a térkép.

Map module

Mivel a Lightroom a Google térképpel dolgozik, online kell lennünk, hogy dolgozni tudjunk a képekkel. A térképen leggyorsabban a Search Map-pel navigálhatunk a helyszínhez.

Search Map

A navigálás egyszerű.

Duplaklikk egy területre, közelebb hoz, de ugyanezt megtehetjük a Zoom csúszkával is, illetve az egér középső kerekével is.

Az Alt lenyomásával az egérrel kijelölhetünk egy területet, ami szintén nagyítást eredményez.

Az egér bal gombjának nyomva tartásával mozdíthatjuk arrébb a térképet.

A térkép nézetét is megválaszthatjuk:

nézet

Az, hogy egy fotóhoz geotag-et adjunk, egyszerűbb már nem is lehetne. Kijelölünk egy vagy több fotót, és egyszerűen ráhúzzuk a térképre.

Azt eldönthetjük, hogy minden fotót egyesével rakunk fel a térképre – persze ehhez az kell, hogy mindegyiknek pontosan megtaláljuk a helyét – vagy bőven elég, ha az egy városban, területen készült fotók simán csak egy csoportban lesznek. Utóbbi esetben jelöljük ki az összes összetartozó képet, és egyszerre húzzuk a területre. Utóbbi esetben minden fotónak azonosak lesznek a gps adatai, a térképen látni, hogy abban a csoportban hány kép van, és végig is tudjuk nézni őket.

több kép egy csoportban

Ha akár manuálisan, akár GPX fájllal pontosan meghatároztuk az egyes felvételek helyét, egy meghatározott területet elmenthetünk magunknak. Ehhez a bal oldalt a Save Locations panelen a plusz jelre kattintsunk, majd a megjelenő ablakban állítsuk be a Radius csúszkát, hogy minden benne legyen, amit szeretnénk. Én itt a Wörthersee környékén készült fotókat mentettem el egy csoportba.

save location

A Save Locations panelen most látni a mentett helyszín nevét, a képek számát, és ha fölé visszük az egeret, megjelenik egy jobbra mutató nyíl, arra katt, és a térkép odaugrik a jelölt területre.

Save Locations

Ha valamin változtatni szeretnénk, jobbklikk a panelen, és válasszuk ki, amire szükségünk van. Szerkeszthetjük, átnevezhetjük, vagy akár törölhetjük is.

Edit Location

Nézhetjük a térképen is, ahogy feljebb mutattam, de kattintgatva a filmcsíkon is kijelöli, hogy mely képek tartoznak az adott helyhez.

Nagyon hasznos eszköz, használjátok ti is:)