avagy Szűrő>Renderelés>Megvilágítások. Lehet, hogy ezt a filtert sem használjuk sokszor, pedig nagyon jó kis eszközt ad a kezünkbe, akár a fotók tuningolására, akár scrapoldalak hatásának erősítésére. Léteznek fény ecsetek, vannak vásárolható overlayek, és fény elemek, amik sokszor semmivel nem tudnak többet, mint ez a szűrő, ráadásul ezt kedvünkre alakíthatjuk.

A fotók vignettálásáról volt már szó. Többféleképpen meg lehet oldani, de talán itt lehet a legtöbbet variálni.

 

Ha kiválasztjuk a szűrőt, ez az ablak fog megjelenni. Rengeteg lehetőségünk van az effect beállítására. Már ott kezdődik, hogy a Style-szok (stílus) rengeted fénystílus közül választhatunk, de saját magunknak is létrehozhatunk egy újabb változatot. Nem sorolom fel az összeset, úgyis az a legjobb, ha kipróbáljuk őket.

A Light Type-nál a megvilágítási típusai közül választhatunk. Körbe, irányított és reflektor.


Az előnézeti ablakban rögtön látni az eredményt. A fényt lehet mozgatni, ha a közepét „megfogjuk. A körbe fénynél a méretet lehet állítani, a reflektornál az ellipszist össze-vissza lehet állítgatni.

Egyszerre több fényeffectet is hozzá tudunk adni, a villanykörte kinézeti ikont húzzuk rá az előnézeti képre, és már jöhet is a következő fény. Ha valamelyik nem tetszik, akkor egyszerűen megfogjuk, és behúzzuk a kukába.

Még egyéb tulajdonságok is vannak. Az azt hiszem egyértelműen látható, hogy a fény színét meghatározhatjuk, a kis négyzetre kattintva bármilyen színt választhatunk.

A  Gloss (fényesség) meghatározza, hogy mennyire verődjön vissza fény.

A Material (anyag) csúszkán a műanyag irányában a fény színe verődik vissza, a Fémes érték felé pedig az objektum színe.

Expozíció növeli vagy csökkenti a fénymennyiséget.

Az Ambience (környezet) használatával a fény keveredését tudjuk szabályozni a képen. A környezeti fény meghatározásához a kis négyzetre kattintva választhatunk színt.

Igazából ennyi mindent nem is kell tudni, egyszerűbb a gyakorlatban próbálkozni. Az előnézeti ablakban úgyis lehet látni a hatást.

És akkor mutatom, hogy milyen lett a fenti kép vignettálása:

 

És még egy kép példának:

És, ha már fény, ugyanitt találjuk a Filtereknél a Lens Flare-t ( Lencse fényfolt) . Ez a fényképezőgép objektívjének becsillanását próbálja utánozni különböző beállításokkal. Lehet rögtön a fotón is, és az előnézetin állítgatni, én inkább azt a megoldást választottam, hogy egy új réteget 50 %-os szürkével töltöttem ki, majd arra alkalmaztam, és próbálkoztam a különböző blendingekkel. Ennél a képnél így már több réteg van a két filterrel felturbózva, és a végén – természetes –  kapott egy textúrát is:)

Jó móka, érdemes kipróbálni.