Múlt héten az ecsetekkel foglalkoztunk, de már akkor írtam, hogy ez közel sem minden. Lépjünk tovább akkor egy kicsit haladóbb szinten. A rossz hír, hogy ez a keverőecset csak a CS5 verzióban található meg, de annyira izgalmas, hogy érdemes mindenkinek megismerni. Vonatkozik ez különösen azokra, akik nálam jobban tudnak rajzolni. Ez nagyjából az olvasók 100 %-át tehetik ki. Szóval, ha a bemutatott fotók nem túl meggyőzőek, az kizárólag az én hibám, a cucc nagyon tuti, csak belém nem szorult semmiféle festői kreativitás.

Nos. A keverőecset a valós ecset technikáját igyekszik utánozni, és mivel ez ugye digitális technika, lényegesen több lehetőséggel, mint egy valós ecset. Ha az eszköztáron az ecset ikonnál a kis háromszöggel megnyitjuk a legördülő ablakot, a legalsó lesz a mixer brush.

Amikor ez aktív, akkor az opciók sáv is megváltozik, hogy különböző beállításokat tudjunk megadni.

Láthatunk itt olyan ikont, amit ugyanúgy megtalálunk a normál ecseteknél, azt kéretik ott elolvasni, itt csak az újabb opciókat vesszük.

Ecsetbetöltés. Itt lehet betölteni , illetve az Ecset tisztításával eltávolítani az ecsetből a festéket. Ha azt szeretnénk, hogy ez minden egyes ecsetvonás után megtörténjen, akkor a Betöltés és tisztítás lehetőséget kell bekapcsolni.

Előre definiált ecsettípusok: Ez gyárilag benne van, megfigyelhető, hogy az egyes típusoknál hogyan változnak a mellette lévő értékek. Tehát ezeket tudjuk mi is beállítani, csak itt pár beállítás már készen van.

Mellett a három csúszka a Wet, Load és Mix. A Wet a nedvességet szabályozza, a Load a betöltött festéket. Kisebb értékre hamarabb „kiszárad” az ecset. A Mix a vászon és a tárolóban lévő festék arányát szabályozza. 100 %-nál minden a vászonról, 0-nál meg minden a festékből.

Mintavétel az összes rétegből.  Az ecset az összes látható rétegből vesz fel festéket. Tehát, ha csak azért van alul egy fehér hátterünk, hogy jobban lássuk, mit is festünk, akkor ne legyen bekapcsolva, mert különben a fehér színt is belekeveri.

Ehhez a technikához külön speciális eszközök is találhatóak.

A felső sorban a fehérek kerek ecsetek, alatta a feketék meg lapos ecsetek. Ezen kívül még lehetőség van az ecsetek sörtetulajdonságainak beállítására is az ecset panelon.

Shape (alak): általános elrendezés

Bristles (sörték): Sörte sűrűsége

Lenght (hossz): Sörtehegy hosszúsága

Thickness (vastagság): egyes sörték vastagsága

Stiffness (merevség): a sörte rugalmassága

Nincs mit tenni, próbálgatni kell:)

És akkor nézzük meg, mit is lehet vele csinálni. Pontosítok. Én mit csináltam vele, mert a lehetőség óriási, csak kell tudni élni vele:)

Ebből a fotóból:

némi lelkes ecsetpróbálgatással ez lett: (klikkelj rá, nagyban jobban látható, és lehet oda-vissza lépegetni)

A következő kép azt mutatja, hogy egy választott színminta alapján milyen szépséges (??) keveréseket készítettem.

Ötletadónak mutatom, hogy lehet használni retusálásra is. Lilin ugyan nem sok retusálni való van, de azért látszik a különbség.

Hogy mindezt hogyan sikeredett, megmutatom a videóban.