„Őslakosok” talán még emlékeznek egy cikksorozatra, ami hat évvel ezelőtt volt a blogon, és egy szuper scrapbook-os programról szólt. A Digital Artist a Serif cég fejlesztése volt, akik most nagyon úgy tűnik, hogy sikeresen kavarnak be abba a kiváltságos helyzetbe, amit a Photoshop és Illustrator élvez. Jelenleg ugyanis nem nagyon van konkurencia, a világ nagyjából Photoshop-ot és Illustrator-t használ. Azonban a világ egy részének nincs pénze az előfizetésre, vagy nem akar annyit szánni rá, amennyibe az előfizetés kerül. (megjegyzem, azért havi 10 $ nem nagy összeg) Az eddigi alternatívák között ott van pl. a Corel, a DxO, a  PhaseOne, és   talán a Gimp-et említeném meg, aminek használatáról a CEWE másik blogján egy sorozat is van. Ez a program teljesen ingyenes, és van, aki nagyon jól tudja használni, de bevallom, nekem nem sikerült megszeretnem.

A Photoshop már-már a képszerkesztés szinonimája, igeként használjuk, és sikere töretlen. Ez a monopólium persze a felhasználóknak nem annyira jó, ha van egy kis versenyhelyzet, az a fejlesztőket csupa izgalmas megoldás kiötlésére sarkallja. A fent említett Serif cég Affinity családja ezt a lécet próbálja megugrani. A két program már 2015-ben megjelent, az ok, hogy nem mutattam be, hogy csak MAC-es verzióban, így nagy sajnálatomra nem tudtam kipróbálni. Most azonban kijött az Affinity Designer Windows változatának béta verziója, és hamarosan megjelenik az Affinity Photo is.

Számomra a Photo az izgalmasabb, mert az Adobe Illustrator-t alig ismerem, sőt még ez is erős túlzás, így összehasonlítani sem tudom a Designer-rel, de mindaz, amit már videókban láttam a fotósoknak szánt programból, rendkívül biztatónak tűnik.

Szóval, aki eddig nem kezdett el képszerkeszteni, vagy éppen scrapbook-ozni, mondván, hogy nem érte meg a Photoshop-ra előfizetni, az ennél jobb esélyt aligha kaphat, hisz a program szinte nevetségesen olcsó, a mac-es változat €50, és gondolom, a windows-os is ennyi lesz. Azok a mázlisták, akik mac-et használnak, már most megvásárolhatják, vagy letölthetik a trial-ját. Mivel ezt még nem tudom bemutatni, lévén windows-os gépem van, egy összefoglaló videót mutatok:

Illetve az 1.5-ös verzió újdonságairól, ami a nagy kedvencem, mert a panorámaképeket forgatni lehet a programban, így sokkal könnyebbé válik a szerkesztése is.

A Serif szerint programjuk a képszerkesztés újradefiniálása, már alig várom, hogy kipróbálhassam:)

Addig is kipróbálhatjuk az Affinity Designer-t, aminek, windows-os bétája ingyen letölthető. (mac-esek a trial-lal próbálkozhatnak)

Mivel nem ismerem az Illustrator-t sem, nehezem tudnám megítélni, hogy most akkor bizonyos feladatot mennyivel lehet jobban vagy rosszabbul elvégezni, így inkább egy videót mutatok.

Mivel még a Photo-t nem tudom bemutatni, megnéztem, hogy scrapbook ügyben mit is lehet csinálni a Designerrel.

A réteges sablonnal semmi baja nincs. Maszkolni is lehet, kicsit másképp, mint Photoshop-ban, mert a maszkot rá kell húzni a felette lévő képre.

maszkolás

A képszerkesztéshez is vannak eszközök, amelyekkel roncsolásmentesen tudunk dolgozni.

képszerkesztés

Szöveget is tudunk írni, akár egy görbe mentén:

Path

Adhatunk hozzá rétegeffektet is, itt éppen árnyékot tettem alá:

árnyék

És a blending-gel sincs gond, sőt, még jobb beállítási lehetőségek vannak:

blending

Az Affinity Photo-ról részletes sorozat indul majd, de ez csak őszre várható, az Affinity Designer elsősorban vektoros program, de ahogy látjuk, meg lehet vele oldani screppes feladatok is, de inkább csak a Photo-ba mélyednék majd bele. Aki használ Photoshop-ot, pillanatok alatt rájön az alapfunkciókra a Designer-ben is, ha totál kezdők nem bírják kivárni a Photo megjelenését, és ezt hozzászólásban közlik is, szívesen írok az alapokról egy részletes bejegyzést.