Photoshop oktatás kezdőknek Photoshop oktatás haladóknak Lightroom oktatás Affinity photo oktatás Fotósuli Mobilfotózás inDesign

Photoshop kezdőknek – maszkok

A Photoshop-ban való munka során gyakran szükségessé válik, hogy bizonyos rétegek vagy rétegrészek láthatóságát szabályozzuk. Mi a maszk? A maszk a láthatóság módosítására szolgál – elrejthetünk,...

Slice Tool újratöltve

A heti Bingó feladata, hogy egy fotót kell feldarabolni. Törtem a fejem, hogy mi is legyen, megnéztem a blogon, és több cikket is találtam a témában. https://halado.fotokonyv.hu/szeleteles...

Borító mesterséges intelligenciával

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de számomra a fotókönyv borítójának megalkotása mindig külön kihívást jelent. Míg a belső oldalak szerkesztésénél szívesen elszöszölök akár napokig, hetekig...

Photoshop textúrakollázs portré

A Bingó heti feladata az effekt. Én ezt készítettem, és el is mondom a lépéseket:) Összepakoltam egy csomó újságos hátteret, ha kipróbálnád, innen letöltheted. Először is válassz egy fotót, amely...

Photoshop oktatás kezdőknek Photoshop oktatás haladóknak
Lightroom oktatás Affinity photo oktatás
Fotósuli Mobilfotózás
inDesign

Photoshop kezdőknek – maszkok

A Photoshop-ban való munka során gyakran szükségessé válik, hogy bizonyos rétegek vagy rétegrészek láthatóságát szabályozzuk.

Mi a maszk?

A maszk a láthatóság módosítására szolgál – elrejthetünk, felfedhetünk vagy átláthatóvá tehetünk képrészleteket anélkül, hogy az eredeti képadatokat károsítanánk. Gondolhatunk rá úgy, mint egy digitális stencilre: ahol a maszk fekete, ott a réteg el van rejtve, ahol fehér, ott látható, és ahol szürke, ott részben átlátszó.

A maszkok fajtái

A Photoshop különféle maszkolási lehetőségeket kínál, amelyek különböző célokra és felhasználási módokra szabottak. Itt van néhány alapvető típus, amelyeket ismernünk kell. Ezekből most csak a rétegmaszkot és a vágómaszkot mutatom be, hisz még nem volt szó vektorokról és színcsatornákról sem, de az alapokhoz ez is elég.

  • Layer Masks (Rétegmaszkok): Engedélyezik egy adott réteg részeinek elrejtését vagy megjelenítését anélkül, hogy az eredeti képadatok módosulnának.
  • Vector Masks (Vektormaszkok): Vektoralapú kontúrokat használnak a rétegláthatóság szabályozására, éles és tiszta vonalakat biztosítva.
  • Clipping Masks (Vágómaszkok): Egy felső réteg láthatóságát korlátozzák az alatta lévő réteg kontúrjaihoz, lehetővé téve kreatív és dinamikus kompozíciók készítését.
  • Quick Masks (Gyorsmaszkok): Ideiglenes maszkolási lehetőséget nyújtanak, amelyek segítségével finomíthatjuk a kijelöléseinket a képen.
  • Channel Masks (Színcsatorna-maszkok): Specifikus színcsatornákat használva lehetővé teszik bonyolult elemek, mint például haj vagy füst kiválasztását és maszkolását.

Layer Masks (Rétegmaszkok )

Rétegmaszk létrehozása
  1. Réteg kiválasztása: Először válaszd ki azt a réteget a Layers panelen, amelyhez maszkot szeretnél hozzáadni.
  2. Maszk hozzáadása: A rétegmaszk hozzáadása ikonra kattintva azonnal létrehozhatsz egy fehér maszkot, ami azt jelzi, hogy minden részlet látható. Ha azonban az Alt billentyűt lenyomva tartod, miközben rákattintasz a maszk ikonra, egy teljesen fekete maszkot hozol létre, ami minden részletet elrejt.
bővebben…

Borító mesterséges intelligenciával

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de számomra a fotókönyv borítójának megalkotása mindig külön kihívást jelent. Míg a belső oldalak szerkesztésénél szívesen elszöszölök akár napokig, hetekig finomítgatva a nyers képeket, addig a borító egészen más tészta. Itt nem elég csak kiválogatni a képeket, kell egy jó ötlet, egy szikra, ami átadja azt a vizuális élményt, amitől a borító több lesz, mint csak egy kép a sok közül – legyen az majdnem tökéletes vagy szerényebben fogalmazva, elfogadható.

A borító az, ami megadja az első benyomást, elmeséli a fotókönyv történetének előszavát, mielőtt még lapozni kezdenénk. Ebben a folyamatban a mesterséges intelligencia (AI) képességeit is kihasználtam, hogy egy különleges borítót hozzak létre. A célom az volt, hogy két kedvenc fotómat úgy olvasszam össze, hogy azok harmonikusan kapcsolódjanak, még ha ez a valóságban ez nem így van. Jó, persze miért kellene két totál különböző fotót összehozni, ez nem igazán nagy ötlet:) Mondjuk úgy, hogy inkább kísérlet, hogy a mai eszközökkel mit lehet kihozni belőle.

A mesterséges intelligencia segítsége ebben az esetben az, hogy a fotók között valamilyen elfogadható átmenetet képezzen. Ezek a hidak nem csak a képek fizikai összekapcsolását jelentik, hanem érzelmek, emlékek és történetek összekötését is.

Általában érdemes hasonló témájú, látószögű és színvilágú képeket választani az egyszerűség és az összhang érdekében. Én azért most magasra raktam a lécet, mert a két képnek nem sok köze van egymáshoz:) Először a jobb oldali képen kicsit növeltem a kontrasztot, és a színeken is erősítettem, bár ettől nyilván nem lett napsütéses a felvétel.

Mind a két képből egy maszk segítségével elvettem egy kis részt, ahol az AI majd tud alkotni.

bővebben…

Photoshop textúrakollázs portré

A Bingó heti feladata az effekt. Én ezt készítettem, és el is mondom a lépéseket:)
Összepakoltam egy csomó újságos hátteret, ha kipróbálnád, innen letöltheted.

Először is válassz egy fotót, amely jól redukálható egyszerű, nagy, világos és sötét blokkokra. Dramatikus megvilágítású portrék vagy egyszerűen felismerhető tárgyak és képek kiválóak erre a célra. Készíts belőle Smart Object-et, és rögtön egy másolatot is, amire a végén még szükség lehet.

Célunk, hogy a képet nagy, szilárd alakzatokra bontsuk, ehhez az első lépés a színtelenítés egy korrekciós réteggel. A csúszkákkal tudod állítani a színek szürkeárnyalatát.

„Shadows and Highlights” (Árnyékok és kiemelések) korrekció az elveszni nem kívánt részletek megőrzése végett. (Image → Ajustments-nél találod)

bővebben…

CEWE-Bingó

5 PHOTOSHOP TIPP

CEWE-Bingó – 2024. április – festés

Azonos hátterek közül kellett választani a múlt héten, köszönöm, hogy játszottatok.

Aki az 5 $-os Oscraps kupont nyerte:

A heti játékot mmoni találta ki. Ha először játszol, feltétlen olvasd el a szabályokat.

A héten a feladat a festés, vagyis az átszínezés lesz. Arra kérlek, hogy a oldalatokon legyen legalább egy kép, amin színezzetek át valamit. Bármilyen technikát lehet használni. Akár több színre is módosíthattok (mint az én oldalamon ), de kitétel, hogy az eredeti kép is  jelenjen meg!

  • Cewe naptár 2016.
    Ha szeptember, akkor megkezdődik a naptár készítés. Természetesen a CEWE NAPTÁR szerkesztője is tele van jobbnál jobb sablonokkal, de aki teljesen egyedit akar készíteni, annak segítséget nyújtunk ezzel az ingyenesen letölthető csomaggal. Hogy mi is van benne? Először is a kész sablonok A3-as méretben. Külön a digitális, és külön a fotópapíros típushoz, ugyanis a kettőnek nem ...
  • Filter>Render>Lighting Effects
    avagy Szűrő>Renderelés>Megvilágítások. Lehet, hogy ezt a filtert sem használjuk sokszor, pedig nagyon jó kis eszközt ad a kezünkbe, akár a fotók tuningolására, akár scrapoldalak hatásának erősítésére. Léteznek fény ecsetek, vannak vásárolható overlayek, és fény elemek, amik sokszor semmivel nem tudnak többet, mint ez a szűrő, ráadásul ezt kedvünkre alakíthatjuk. A fotók vignettálásáról volt már szó. Többféleképpen ...
  • Jeges keret
    Kicsit előbb jelentkezem a heti tippel, több idő legyen a kísérletezésre, így a két ünnep közt. Ha karácsonykor nem is volt hó – legalábbis nálunk -, azért legalább utána esett egy kevés.  Készült pár havas kép, és ahhoz egy jeges keret, ami azt akarná mutatni, hogyan is néz ez ki a meleg szobából  az ablakon ...
  • Path és shape + egy kis kihívás
    A kezdőknek már a cím is rémisztőnek hangozhat, pedig számtalan lehetőségtől fosztanánk meg magunkat, ha nem ismerkednénk meg a címben jelzett dolgokkal. A path-ok vektorosan megadott vonalak. Óriási előnyük, hogy bármekkorára nagyíthatóak, mivel nem pixelekből, hanem irányvektorokból állnak. A shape pedig előre elkészített vektoros alakzat. Túlságosan nem akarom bonyolítani a témát, inkább azokat a tulajdonságait ...
  • Naplementés fotó effekt – Photoshop-ban
    Az áprilisi CEWE-Bingó egyik feladata a Fényes, amit persze ezerféleképp lehet értelmezni, nekem most egy naplementés, napsütötte kép ugrott be. A választott fotó tökéletesnek tűnt hozzá, de némi módosítást szükségesnek tartottam, ennek lépéseit mutatom be. Az alapkép: A nap itt már elég laposan állt, és oldalról érkezve jó kis fényességet adott a hajnak. Készítettem egy narancsos-piros ...